BRATISLAVA. Vláda môže zoštátniť majetok súkromných podnikov v konkurze, ktoré označí za strategické. Takúto možnosť jej otvoril prezident Ivan Gašparovič, ktorý aj napriek výhradám odbornej verejnosti, včera podpísal zákon o strategických podnikoch. Zákon je účinný do 31. decembra 2010.
Ktoré podniky budú strategické
- Tie, čo sú v konkurze a sú dôležité na ochranu zdravia, pre bezpečnosť štátu a riadny chod hospodárstva,
- majú viac ako 500 ľudí,
- alebo významným spôsobom dodávajú energiu, plyn, teplo, produkty rafinérskeho priemyslu pre obyvateľstvo, ostatný priemysel a celoštátnu dopravu,
- alebo prevádzkujú vodné dielo, čistiareň odpadových vôd, verejnú kanalizáciu či vodovod.
Prezident podpísal zákon napriek tomu, že sa proti nemu postavili odborári aj zamestnávatelia. Nevyhovel ani žiadosti desiatich obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku, aby zákon vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie.
„Nie je to prekvapujúce. Je to ďalší dôkaz toho, že prezident nie je nezávislým prezidentom, ale je bábkou v rukách koaličnej väčšiny. Ak napriek výzve mnohých zahraničných obchodných komôr podpísal takýto zákon, ktorý škodí Slovensku, škodí zamestnanosti, tak je evidentné, že nekoná v prospech občanov,“ povedal poslanec SDKÚ Ivan Mikloš.
Vláda ako podnikateľ
Návrhy na rozhodnutie o strategickom význame obchodnej spoločnosti podáva „príslušný minister“. Najskôr minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý zákon do vlády predkladal. Ktorá spoločnosť sa nakoniec stane strategickou, sa zverejní v Zbierke zákonov.
Strategickým podnikom zo zákona môže byť len podnik v konkurze. Vláda na jeho majetok má zo zákona predkupné právo. Nemusí ho však využiť, na rozmyslenie má 120 dní. Cena majetku sa má určiť ponukovým konaním, ak to nebude možné, má ju určiť znalec. Po tom, ako štát podnik za verejné zdroje oddlží, môže ho následne predať súkromníkovi.
Konkurzný správca má zo zákona povinnosť „zabezpečiť, aby nedošlo k neodôvodnenému hromadnému prepúšťaniu“. Jahnátek chcel takouto legislatívnou iniciatívou pomôcť Nováckym chemickým závodom (NCHZ), ktoré sú od septembra v konkurze. Dostali od Európskej komisie pokutu takmer 20 miliónov eur za kartelovú dohodu.
Manažéri firmy preto navrhli rovno konkurz, ktorý sa končí predajom a zánikom pôvodného podniku. Mali pritom na výber „mäkšiu“ reštrukturalizáciu. „Momentálne je pre mňa smerodajný zákon o konkurze a vyrovnaní. Mám prísne stanovené zákonné lehoty, ktoré musím dodržať. Zatiaľ sa k zákonu bližšie nevyjadrujem,“ povedal včera konkurzný správca NCHZ Ján Súkeník.
Konali rýchlo
Parlament schválil zákon o strategických podnikoch v skrátenom legislatívnom konaní. Jeho výsledná podoba sa zásadne líši od tej, ktorú schválila vláda. Podľa Jahnátka išlo len o „formálne zlepšenia niektorých výrazov“.
Poslanci k zákonu „pribalili“ aj novely dvoch ďalších nesúvisiacich zákonov o spotrebných daniach. Tým dali dôvod prezidentovi, aby zákon parlamentu vrátil. Prezident koncom októbra vyhlásil, že „nebudem takéto normy podpisovať.“ Zákon však nakoniec podpísal. Odvolal sa pritom na jeho obmedzenú platnosť do konca roku 2010 a na krízu.