BRATISLAVA. Interblue Group stále neposlala na účet Environmentálneho fondu žiadne peniaze. „Neprišlo ani euro. Špeciálne sme celý deň napojení na Štátnu pokladnicu, keby náhodou prišiel prevod, aby sme o ňom vedeli," povedala nám šéfka Environfondu Daniela Kobetičová.
Konateľka Interblue Group Jana Lütken pravdepodobne stále nekomunikuje s ministerstvom životného prostredia. Aspoň tak to v pondelok tvrdil minister Jozef Medveď. Včera sme mali dostať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám celú korešpondenciu ministerstva s Interblue Group. Z komunikačného odboru oznámili, že nám odpoveď poslali poštou.
Paška: Nie je to moja vec
Vládni predstavitelia si, zdá sa, zatiaľ nerobia ťažkú hlavu z toho, že Interblue Group oberá štát o ďalších 15 miliónov eur. „Ako človek vám poviem, to nie je o Interblue, to nie je o 15 miliónoch. Som presvedčený, že vláda bude konať. Nie je to naša kompetencia na úrovni parlamentu," povedal včera podpredseda Smeru a predseda parlamentu Pavol Paška.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar k tomu dodal, že v tomto prípade nie je ani možné vyvodiť politickú zodpovednosť: „Voči komu? Je tam nový minister." Mečiar podľa svojich slov rozumie majiteľom Interblue Group, prečo sa odmlčali. „Pre Interblue Group niet výhodnejšej veci, ako nekomunikovať nechať zmluvu v platnosti."
Obaja predstavitelia koalície tvrdia, že nemajú ani potuchy o tom, kto stojí za garážovým emisným dílerom. Pašku to pritom ani nezaujíma. „Nie je to moja starosť. Na svete sú milióny firiem, kde nezistíte, keď sa rozkrájate, kto je ich majiteľom. Je to ochrana obchodného práva a vzťahov vlastníctva."
Mečiar tvrdí, že sa snažil zistiť, kto stojí v pozadí firmy, vraj sa mu to nepodarilo. „Bolo podané trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Čo robia orgány činné v trestnom konaní?" pýta sa.
„Vyšetrovateľ Úradu špeciálnej prokuratúry vykonáva úkony, preto nebudeme v súčasnosti poskytovať detailnejšie informácie," vyhlásila generálna prokuratúra.
Asi ich nepošlú
V kauze predaja emisných kvót garážovému dílerovi, ktorého nitky vedú na Slovensko, prišla vláda asi o 75 miliónov eur. Slovensko totiž predalo svoje emisné limity po 5,05 eur za tonu, pričom susedné krajiny predávali minimálne za dvojnásobok.
Doplatok 15 miliónov eur sme mali dostať od Interblue za to, že sme zaradili vládny program zatepľovania do zelenej investičnej schémy. Tú však minister Medveď schválil na poslednú chvíľu, čo aj sám priznal.
Interblue Group pravdepodobne túto schému neuznala. Podľa zmluvy má totiž nárok posúdiť, či zatepľovanie je alebo nie je zelený projekt.