BRATISLAVA. Diferencovanú úroveň rodičovského príspevku, ktorá bude zohľadňovať predchádzajúcu prácu rodičov, schválili dnes poslanci Národnej rady (NR) SR. Príspevok sa bude diferencovať v závislosti od toho, či rodič pred jeho poberaním pracoval a ako dlho.
Rodičia, ktorí boli zamestnaní a vzdali sa práce pre starostlivosť o dieťa, dostanú od januára budúceho roka od štátu zvýšenú sumu príspevku 256 eur (7712,26 Sk) mesačne. Nižší príspevok na súčasnej úrovni 164,22 eura (4947,29 Sk) získa rodič, ktorý pred narodením dieťaťa nepracoval a neplatil príspevky na nemocenské poistenie. Priznaný bude tiež osobe, ktorá bola zamestnaná iba krátkodobo, či nesplnila podmienky nároku na materský príspevok.
Poberateľom spomínaného príspevku sa môže stať len rodič, ktorý sa rozhodne pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Valorizácia rodičovského príspevku sa zároveň posúva na 1. januára kalendárneho roka. Podľa doteraz platnej legislatívy sa jeho výška upravuje vždy k 1. septembru.
Poslanci pri hlasovaní odmietli pozmeňujúci návrh opozičnej poslankyne Kláry Sárközy (SMK) na zvýšenie sumy rodičovského príspevku, a to na úroveň čistej minimálnej mzdy platnej od začiatku budúceho roka 266,6 eura (8031,59 Sk). Podľa ministerky práce Viery Tomanovej (nominantka Smer-SD) ide síce o dobrý návrh, s výraznejším ako v zákone navrhovaným navýšením sumy príspevku však nepočíta štátny rozpočet na budúci rok.
Kritike podrobil zákon podpredseda opozičného KDH Július Brocka. Podľa neho je chybou, že sa do štátnej sociálnej dávky vnáša systém zásluhovosti, ktorý by mal byť vyhradený poistnému systému. Výrazné zvýšenie príspevku iba menšej časti rodičov je podľa neho zároveň nespravodlivé voči tým ostatným. "Prečo vládna koalícia takto krátko pred voľbami ide naštvať časť rodičov?" spýtal sa v dnešnej rozprave na pôde parlamentu Brocka.