BRATISLAVA. Nesplnili ste podmienky, ďalšie peniaze od nás neuvidíte. Tak sa dá zhrnúť odkaz, ktorý majitelia firmy Interblue Group poslali slovenskej vláde. Hospodárske noviny včera priniesli jej stanovisko: „Prezentované projekty na zatepľovacie programy nie sú presne definované, ich úspora CO2 emisií nie je kvantifikovaná a jednotná kvantifikácia metódy na ocenenie stále nie je schválená."
Majitelia garážového dílera do včerajšieho popoludnia ignorovali oficiálnych predstaviteľov štátu. Až poobede prišiel od konateľky firmy Jany Lütkenovej na ministerstvo životného prostredia fax.
Slovenská vláda je Interblue-friendly, myslí si Marián Leško.
„Pre túto chvíľu obsah listu nebudeme komentovať, bližšie informácie uvedieme na tlačovej konferencii vo štvrtok," povedala hovorkyňa Jana Kaplanová agentúre SITA.
Minister Jozef Medveď predtým v parlamentnom výbore pre životné prostredie poslancom tvrdil, že ak má obchodný partner nejasnosti, môže „konzultovať otázky s predloženou správou o zelenej investičnej schéme".
Kto z koho
Zdá sa však, že Interblue Group žiadne nejasnosti nemá. Je teraz na ministrovi, aby dokázal, že má pravdu on a že Slovensko má nárok na 15-miliónový doplatok. Dokázať to môže napríklad aj tak, že zverejní metodiku výpočtu, že zatepľovanie naozaj znížilo emisie skleníkových plynov. Podľa stanoviska totiž Interblue Group prekáža práve to, že nie je kvantifikovaná úspora emisií.
Keď sme pred časom žiadali, aby ministerstvo zverejnilo metodiku výpočtu, odpovedali, že „metodika výpočtu zelených projektov sa nedá uverejniť. Rieši sa na základe bilaterálnych rokovaní medzi ministerstvom životného prostredia a prijímateľom finančných zdrojov". Teraz minister tvrdí, že so zverejnením nemá problém.
Namočený v kauze?
Z odpovede Interblue Group sa však dá usudzovať, že takáto metodika neexistuje. Ak ju minister Medveď neposlal, Interblue Group má pravdu v tom, že ministerstvo nesplnilo zmluvné podmienky. V takom prípade by už Medveď nemohol protestovať proti tvrdeniu poslanca za SMK Lászlóa Miklósa, že je namočený v emisnej kauze.
Pavol Frešo z SDKÚ si myslí, že to „čo predvádza minister Medveď, je komótna obhajoba celého obchodu". Opozícia je pritom stále viac presvedčená, že zodpovednosť nesie šéf vlády Robert Fico. Premiér na otázky o najnovších problémoch v kauze emisie včera neodpovedal.
Slovensko prišlo v kauze predaja emisných kvót o 75 miliónov eur, keď predávalo tonu emisií po 5,05 eura za tonu. Naši susedia predávali minimálne za dvojnásobok. Problém 15miliónového doplatku riešil rezort životného prostredia pod kontrolou Smeru v poslednej chvíli.
Medveď sa snaží. Ťažko zistiť, o čo
Minister životného prostredia Jozef Medveď nevie o tom, že Interblue Group neuznáva náš nárok a nemieni nám zaplatiť.
Interblue Group po médiách oznámila, že zelenú investičnú schému, ktorú ste narýchlo schválili, neuznáva. A teda nedoplatí 15 miliónov eur.
„To sú len špekulácie. Oficiálne ministerstvo žiadnu informáciu, žiadnu reakciu Interblue Group nemá. Bol som prekvapený, že tlač priniesla takúto informáciu."
Nevnímate ako problém, že s ministerstvom majitelia Interblue nekomunikujú?
„Ja to pragramaticky vyhodnocujem tak, že ani nemohli reagovať. Lebo je nejaký čas, ktorý je potrebný na vyhodnotenie."
Zaplatiť však mali do roka, odkedy dostali emisie na účet. Teda najneskôr 1. decembra 2009. Zmluva a dodatky hovoria jasne.
„Právne analyzujeme, čo sa stane, keď tie prostriedky nebudú chodiť v termíne. Odpovedal som takto v parlamentnom výbore."
Aký je termín, dokedy budete čakať, či zaplatia?
„Rešpektujem to, že je nejaká etika obchodného prípadu, ktorý nie je ukončený a kde je snaha ministerstva, aby sa naše nároky naplnili."
Neprekáža vám, že rokujete len s nastrčenou osobou, konateľkou Janou Lütkenovou?
„Ja som s tou osobou nerokoval, tá osoba sa neozvala."
Nesnažíte sa skontaktovať nikoho z Interblue Group? Ako chcete vypovedať zmluvu?
„Robíme kroky preto, aby sme uzatvorili celý obchodný prípad a aby sme získali prostriedky, ktoré vyplývajú zo záväzkov obchodného partnera."
Ak neuznajú zelenú investičnú schému, obrátite sa na vyššie orgány?
(ticho)
Naozaj neviete, kto je majiteľom tej firmy?
„Dovidenia."
(rag, ek)