Kríza výrazne zasahuje do postojov ľudí. Kým ešte pred krízou viac dôverovali ekonomike ako sebe, cez krízu sa to obrátilo.
BRATISLAVA. Zhruba tretina ľudí si u nás podľa prieskumu Štatistického úradu myslí, že finančná situácia ich domácností sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zhorší. Asi polovica žiadnu zmenu neočakáva. Naproti tomu zhoršenie situácie v ekonomike očakáva vyše polovica opýtaných. Stabilitu jej predpovedá necelá tretina.
Neviem, teda horšie
Názory odborníkov na to, v čom nastala zmena a prečo ľudia začali posudzovať vlastnú situáciu s menšou dávkou pesimizmu, sa rôznia. Sociológ Martin Slosiarik si myslí, že v období veľkej neistoty majú ľudia tendenciu posudzovať situáciu negatívnejšie, než v skutočnosti je. A v prípade zahraničnej aj domácej ekonomiky je v súčasnosti situácia stále veľmi neistá. Firmy mesačne menia svoje plány a trhy raz padajú a inokedy rastú.
Navyše, mnohí ekonómia sa vo svojich predpovediach mýlili, prakticky nikto z nich nepredpovedal krízu podobného rozsahu. To všetko zvyšuje neistotu vo vnímaní ľudí. „Ľudia vidia, že ekonómovia v predpovediach neboli príliš presní. Nevedia, o aké informácie sa majú oprieť a to v nich vyvoláva negativistický postoj," povedal Slosiarik.
Podobný názor má aj psychológ Karol Kleinmann: „V tomto roku boli veľmi spochybnení renomovaní ekonómovia. Jednoduchý človek si povedal, že sú amatéri a bude sa spoliehať len na zdravý sedliacky rozum."
O svojej domácnosti či firme majú vedomostí viac a situáciu hodnotia triezvejšie. Preto sa predpovede ohľadne vlastnej situácie podľa Slosiarika viac blížia k pravde a sú menej pesimistické.
Opačné garde, teda, že viac dôvery mali ľudia k ekonomike ako k sebe, platilo pred krízou. Ľudia si totiž porovnávali vlastnú situáciu s tým, že rýchlo rastie ekonomika či reálna mzda. No životná úroveň mnohých ľudí sa nezvyšovala tak, ako by sa to pri pohľade na štatistiky mohlo zdať. „Preto si hovorili, že v budúcnosti sa bude dariť ekonomike lepšie," myslí si Slosiarik.
Vláda sľubuje, ľudia sa tešia
Iný názor má sociológ Pavel Haulík, ktorý tvrdí, že postoje ľudí sa príliš nezmenili: „Nemám pocit, že je to zmena nálad ľudí, ale skôr zmena vonkajšieho prostredia, ktorá sa odráža v odpovediach ľudí." Napríklad dôchodcom kríza situáciu príliš nezmenila.
Zhoršenie sa u nich neočakáva ani v budúcnosti. Skôr naopak, tešia sa z toho, že ceny nerastú a zo sľubov vlády, že plyn aj elektrina zlacnejú. Podľa psychológa Kleinmanna však práve to spôsobilo zmenu postojov. „Pospolitý ľud sa raduje z nízkych cien a vianočných dôchodkov, no ekonomike pod vplyvom negatívnych správ príliš neverí," povedal Kleinmann.