BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia chce z geologických prieskumov vylúčiť špekulatívne firmy. Uviedol to dnes na tlačovej besede envirorezortu jeho štátny tajomník Jaroslav Jaduš.
"Mnohokrát sa pohybujú v tomto prostredí špekulatívne firmy, ktoré hrajú na burzách, robia rôzne druhy špekulatívnych obchodov. Snažia sa svoju bonitu zvýšiť aj získaním prieskumných území," povedal Jaduš.
Podľa neho je však hlavný problém v tom, že keď takáto špekulatívna firma robí prieskumy na územiach, ktoré sa dajú využívať aj inak, ako len na ťažbu, tak to odrádza "ďalších potenciálnych investorov a ďalšie potenciálne socioekonomické aktivity z tohto územia".
Jaduš uviedol, že rezort má záujem spolupracovať so všetkými, ktorí majú záujem obmedziť činnosť takýchto firiem. Za spoločný koniec by tak mali s ministerstvom ťahať občania, mimovládne organizácie i obce a mestá.
"Ministerstvo životného prostredia je ministerstvom, ktoré má strážiť a chrániť kvalitu životného prostredia, chrániť prírodu... A odkedy sme tu, sme tvrdili, že vyšší záujem pre Slovensko je využívať toto životné prostredie a našu prírodu predovšetkým pre cestovný ruch a podobné aktivity, ktoré prinášajú dlhodobé benefity pre rozvoj spoločnosti," konštatoval Jaduš.
Podľa neho výhodnosť ťažby nerastných surovín ohraničuje spracovanie suroviny na území Slovenska alebo jej vývoz ako aj to, či benefity z ťažby ostanú na Slovensku alebo v inej krajine. V súčasnosti robia geologický prieskum na Slovensku napríklad kanadské firmy, ktoré u nás skúmajú možnosti ťažby zlata a uránovej rudy.
Proti geologickým prieskumom protestujú hlavne mimovládne organizácie, ktoré iniciovali pod vedením Greenpeace Slovensko petíciu Stop uránu.
Petíciu odovzdali do parlamentu 23. septembra zástupcovia Greenpeace spolu s organizáciou Priatelia Zeme - SPZ, Občianskym združením Sosna a Občianskym združením Brečtan. Podpisy aktivisti pod ňu zbierali dva a pol roka. Okrem podpisov vyše 113 000 občanov Slovenska získala petícia aj podporu 41 dotknutých samospráv obcí a miest, širokého spektra občianskych organizácií a opakovane aj predstaviteľov Košického a Trenčianskeho VÚC.
Petícia sa dostala na decembrovú schôdzu Národnej rady SR. Legislatívne úpravy banského, geologického a stavebného zákona, ktoré petičnú akciu sprevádzajú, by sa mali dostať pred poslancov až začiatkom budúceho roka, keď by ich mal predložiť parlamentný výbor pre životné prostredie.