BRATISLAVA. Súčasný guvernér Národnej banky Ivan Šramko končí. Funkčné obdobie mu vyprší tento rok. Nahradiť by ho mal ďalší člen bankovej rady Jozef Makúch. Návrh na jeho vymenovanie schválila vláda.
Ešte ho musí odobriť parlament a vymenovať prezident. Denník SME Makúcha v polovici októbra uviedol ako jedného z troch hlavných adeptov na guvernérsky post popri Šramkovi a viceguvernérovi Ostrožlíkovi.
Hovorca šéfa parlamentu Jozef Plško povedal, že hlasovať by sa malo verejne. Robert Fico medzitým už dohodol podporu Makúchovi na koaličnej rade. „Až tak dobre ho osobne nepoznám, no dôverujem vláde," povedal podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer). Nie je vylúčené, že Makúcha podporí aj opozícia.
„Poznám ho ako odborníka. Tešíme sa na rozhovor s ním a podľa toho sa rozhodneme," povedal Ivan Štefanec (SDKÚ).
Postoj strany bude závisieť od toho, či Makúch dokáže presvedčiť, že „banke vráti nezávislosť".
Prekvapenie pre premiéra
Makúchova kandidatúra je prekvapením. Podľa našich informácií premiér do poslednej chvíle rátal so Šramkom. Kvôli nemu sa mal meniť aj zákon o NBS. Stará verzia totiž Šramkovi neumožňovala kandidovať. Novela, ktorá platí od decembra, áno. To, že Fico so Šramkom počítal, nám potvrdil aj zdroj blízky premiérovi.
Potvrdzuje to aj fakt, že Fico v pondelok narýchlo zvolal koaličnú radu s tým, že urgentne treba riešiť situáciu ohľadne guvernérskeho postu.
Dôvod, prečo Šramko napokon cúvol, hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová povedať nechcela. „Počul som, že sa mal vyjadriť, že nebude kandidovať pre škandalizáciu jeho osoby v médiách," povedal Číž. Šramko o možnom znovuzvolení tvrdí niečo iné: „Záujem som nemal a ani som neprijal ponuku, ktorú som dostal."
Národnej banke sa pod Šramkovým vedením úspešne podarilo presvedčiť premiéra na euro a vstúpiť do eurozóny. Fico sa krátko po voľbách vyjadroval o eure neisto, no po stretnutí so Šramkom v lete 2006 názor zmenil.
„Myslím si, že som splnil všetky osobné ciele, s ktorými som do funkcie išiel, dostal som viaceré významné ocenenia, inštitúcia má vysoký kredit a veľmi dobré hodnotenie z Európskej komisie a Európskej centrálnej banky," povedal Šramko.
Kauza kurz
So Šramkovým hodnotením opozícia na rozdiel od koalície, nesúhlasí. Súčasnému guvernérovi vyčíta, že nebol aktívnejší v kritike hospodárenia vlády a k zmenám v druhom pilieri. Najviac jej však na Šramkovi podľa poslanca SDKÚ Ivana Mikloša prekážalo, že sa razantnejšie nezasadil za vyšetrenie úniku informácií o konečnom konverznom kurze koruny a eura.
Táto informácia bola oficiálne zverejnená večer v stredu 28. mája. V ten deň predpoludním sa na devízovom trhu uzatvárali prekvapujúco vysoké obchody s korunou. Spomedzi obchodníkov a ekonómov prakticky nik nepochyboval o tom, že informácie unikli a zarobili na tom niektoré finančné skupiny. Aj niektorí odborníci z Národnej banky hovorili o úniku informácií ako o jasnej záležitosti, no v oficiálnej správe to banka nepotvrdila.
Šramko by po odchode z NBS nemal zostať bez funkcie. Podľa našich informácií má sľúbený post veľvyslanca pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Profil Jozefa Makúcha
Dátum a miesto narodenia:
26. augusta 1953 v Podhájskej (okres Nové Zámky)
Vzdelanie:
Vysoká škola ekonomická v Bratislave (VŠE), Národohospodárska fakulta (NHF), odbor financie (záverečná skúška v roku 1976)
Profesionálna kariéra:
- 1976 - 1978 - Štátna banka československá (úverový inšpektor na pobočke Bratislava - mesto)
- 1978 - asistent, neskôr odborný asistent na Katedre financií NHF VŠE, od roku 1989 docent, v rokoch 1991 až 1994 dekan NHF Ekonomickej univerzity v Bratislave
- 1992 - 1993 - člen predstavenstva Poľnobanky
- 1993 - 1996 - člen Bankovej rady NBS, od roku 1994 do roku 2000 vrchný riaditeľ výskumného úseku NBS
- 2000 - 2005 predseda ÚFT, od roku 2002 predseda Rady ÚFT
- 2006 - súčasnosť - člen Bankovej rady NBS (od februára 2007 výkonný riaditeľ pre oblasť bezpečnosti a hospodárenia)
Ďalšie:
člen vedeckej rady NHF EÚ a redakčných rád odborných časopisov Biatec, Účtovníctvo, audítorstvo, daňovníctvo a vedeckého časopisu Fakulty financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
Iné:
ženatý, tri deti
Znalosť cudzích jazykov:
anglický, nemecký, ruský