BRATISLAVA. Minister životného prostredia Jozef Medveď hovorí, že vie, ako na Interblue Group. „Budeme krátko čakať a potom máme pripravené kroky a budeme realizovať inštitút, ktorý ale nepredostriem," povedal včera tajomne minister Medveď. Tvrdí, že má k dispozícii právnu analýzu, ktorá mu tie kroky odporúča. Hovoriť ich nechce, aby vraj nedal do rúk tromf konateľke dílera.
Podľa právnika Radovana Palu by mohol minister teoreticky dosiahnuť jednostranné ukončenie zmluvy, ak Interblue Group nezaplatí 15 miliónov eur ako bonus za spustenie zeleného programu „zatepľovanie". „Museli by však byť splnené viaceré ďalšie predpoklady, ktorých existencia však nie je v súčasnosti známa," hovorí Pala.
Konateľka Interblue Lütken sa totiž opäť odmlčala. Neodpovedá na výzvu, aby doplatila bonus. Ak by predsa len začala Lütken komunikovať s ministerstvom a došlo by k osobnému stretnutiu, na rokovanie Lütken a štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Miloslava Šebeka (Smer) by dohliadal aj Medveďov človek.
Aby sa rozhovor viedol medzi šiestimi a nie štyrmi očami, povedal Medveď. Nespresnil však, kto by mal byť „strážcom" transparentnosti.
Chrbet: Zmluva je výhodná
Minister Medveď včera pred poslancami obhajoval emisnú správu. Tú poslanci po obštrukciách a opakovanom hlasovaní vzali na vedomie. Podľa Medveďa bola zmluva „nevyvážená a je jednostranne výhodná v prospech kupujúceho". Opodstatnenie nemá podľa neho ani to, že sa uzatvárala až do roku 2012, a to s pevnou kúpnou cenou.
Exminister životného prostredia Ján Chrbet, poslanec za SNS, sa obhajoval tým, že zmluva je spravená tak, aby bola pre štát výhodná. Tvrdí, že je porovnateľná so vzorovou zmluvou, ktorú pre Európsku banku pre obnovu a rozvoj vypracovala holandská právnická firma De Brauw Blackstone Westbroek.
Holandskí právnici ju však vypracovali až v marci tohto roku, teda keď slovenská zmluva s Interblue Group bola v platnosti už niekoľko mesiacov. Táto vzorová zmluva hovorí o viacerých scenároch a nikde sa neuvádzajú dátumy, ktoré robia našu zmluvu nevýhodnou. Napríklad, že kupujúci zaplatí až do 60 dní od pripočítania emisných limitov na svoj účet alebo že predávajúci nepožaduje žiadnu záruku.
Emisné svetlo nesvieti
Chrbet tiež tvrdí, že už za jeho éry na ministerstve sa začalo s prípravou zelených projektov. Bol to vraj národný zatepľovací program a mal byť iný ako už zrealizovaný. Ďalší projekt dostal poetický názov „Emisné svetlo". Minister Medveď o žiadnych takýchto projektoch zatiaľ nič nevie, vraj sa musí o tom s Chrbetom porozprávať. Emisné svetlo bol zelený projekt, v rámci ktorého by každá domácnosť dostala úsporné žiarivky.
Podľa Chrbeta bol program rozpracovaný do takej miery, že bola vypočítaná aj úspora emisií.
„Zatepľovanie má však prednosť, lebo prináša zamestnanie pre ľudí," hovorí Chrbet. Vládny program zatepľovania je totiž jedným z programov boja proti kríze.
Podľa opozície však vláda nevýhodným predajom emisných limitov pripravila o prácu viac ako 12-tisíc ľudí. A zateplených mohlo byť o polovicu viac bytov, až 26 200. Dôvodom je to, že sme predali garážovému dílerovi, ktorého nitky vedú na Slovensko, emisné kvóty po 5,05 eura za tonu. Česi predávali za vyše 10 eur a Maďari za približne 13 eur. Okrem toho naši susedia predávali viacerým kupcom a nie iba jednému.
Slovensko sľúbilo Interblue Group všetky naše emisné limity. Teraz má nárok ešte na 35-miliónov ton. Zmluva totiž stále platí.
Slovensko prišlo v emisnom obchode zhruba o 75 miliónov eur. Približne takúto sumu zas mohli zarobiť utajení vlastníci Interblue Group. Premiér Fico tento obchod dlhé mesiace obhajoval.