BRATISLAVA. Národná banka Slovenska (NBS) aj napriek kritike premiéra Roberta Fica trvá na negatívnom hodnotení legislatívnych zmien, ktoré presadila vláda v druhom dôchodkovom pilieri. Vyplýva to zo správy centrálnej banky o finančnej stabilite za prvý polrok tohto roka, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.
„Pod vplyvom negatívneho vývoja na medzinárodných finančných trhoch, ale najmä pre prijatie novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, sa významne zmenila investičná stratégia fondov smerom k nižšiemu riziku, ale na úkor dlhodobej výnosnosti pre sporiteľov," upozornila centrálna banka v správe.
Rovnaké hodnotenia, ako sa uvádzajú v aktuálnej správe centrálnej banky, sa objavili aj v správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok tohto roka, ktorú začiatkom októbra vláda vrátila banke na prepracovanie.
„Aj keď k zmenám v portfóliách dôchodkových správcovských spoločností smerom k menej rizikovým investíciám dochádzalo už v reakcii na negatívny trhový vývoj, zmeny v investičnej stratégii fondov súviseli najmä so zmenami v legislatíve," uvádza sa v aktuálnej správe centrálnej banky.
Vláda napríklad schválila, že DSS musia spravovať majetok tak, aby im pri pravidelnom prehodnocovaní, ktoré majú robiť každých šesť mesiacov, vyšlo, že dôchodková jednotka bude rovnaká alebo vyššia ako predtým. Ak nie, správcovia musia stratu doplatiť. Preto sa začali zbavovať akcií, keďže ich cena sa veľmi kolíše.
„Takéto zmeny v investičnej stratégii fondov smerom k nízkemu riziku budú mať z dlhodobého hľadiska negatívne dôsledky pre sporiteľov v podobe podstatne nižšej očakávanej výnosnosti ukladaných prostriedkov," varuje NBS.
NBS Fin Stabilita
Autor: Ľuboš Jančík