BRATISLAVA. Zamestnanci Sociálnej poisťovne dostanú pred Vianocami peniaze navyše. Budú to však odmeny, nie 13. platy. A práve to je príčina, pre ktorú na našu pondelkovú otázku o 13. platoch mohol hovorca poisťovne Peter Višváder odpovedať záporne. Keby sme sa pýtali na odmeny, a nie 13. platy, odpovedal by vraj inak.
„Nie je čo skrývať ani tajiť. Generálny riaditeľ si za svojím rozhodnutím stojí a vie si ho obhájiť," tvrdí Višváder. Sama od seba však Sociálna poisťovňa odmeny nepriznala, hoci sme jej na to dali otázkami príležitosť.
Prečo nedostanú zamestnanci poisťovne 13. platy, ale odmeny, vysvetľuje odborárka Jana Sláviková: „Nejde o 13. plat, pretože takto to nie je definované v mzdovom poriadku."
V priemere by si na svojom účte mali zamestnanci poisťovne nájsť 500 eur, takto to prezentoval jej šéf Dušan Muňko včera v Dozornej rade.
Mlčia o tom, koľko treba eur
Podľa Slávikovej však Muňko nepovedal členom Dozornej rady bližšie podrobnosti. Podľa našich informácií majú dostať radoví zamestnanci poisťovne na odmenách až sto percent svojho bežného platu, najviac však 700 eur.
Sláviková tiež potvrdila, že zamestnanci odboru vnútornej kontroly naozaj nedostanú žiadne peniaze, lebo Muňko nie je spokojný s ich výkonom. „Áno, šéf Sociálnej poisťovne je nespokojný s prácou odboru kontroly. Má na to právo, ale aj argumenty," napísal v reakcii na včerajší článok Višváder.
Višváder neodpovedal na otázky o tom, koľko zamestnancov by malo dostať odmeny a koľko to bude celkovo stáť. Podľa Slávikovej na odmeny nepôjdu peniaze navyše, ale tie, ktoré sa ušetrili v správnom fonde poisťovne. „Finančné možnosti na to sú, tak prečo nie?" hovorí Višváder.
Prečo nie
Správny fond je tvorený na financovanie administratívnej činnosti poisťovne a Ficova vláda mu dočasne na rok 2008 a 2009 umožnila zobrať z celkového výberu poistného až 3,5 percenta. Od budúceho roka to bude opäť 2,9 percenta. Zákon však hovorí o tom, že správny fond sa v roku 2009 tvorí „najviac" vo výške 3,5 percenta.
To podľa exministerky práce Ivety Radičovej znamená, že na svoju správu nemusí poisťovňa ísť na doraz. „Tri a pol percenta je maximum. Ale to neznamená, že sa musia vyčerpať. Ušetrené peniaze by sa mohli použiť napríklad na výplatu dôchodkov," tvrdí Radičová.
Pritom už v tomto roku poisťovňa vyberie o viac ako 200 miliónov eur menej, ako bol pôvodný predpoklad. Dušan Muňko len nedávno strašil, že koncom roka nebude na výplaty dôchodkov. Štát má na budúci rok zadotovať Sociálnu poisťovňu 1,4 miliardy eurami.
Podľa ekonóma Ineko Petra Goliaša by bolo správne, aby poisťovňa ušetrila peniaze a použila ich na znižovanie deficitu.
Ako vláda plní sľub stabilizovať prvý dôchodkový pilier
Čo sľúbili: Prioritou vlády bude zabezpečenie finančnej stability priebežne financovaného dôchodkového systému tak, aby spolu so systémom starobného dôchodkového sporenia poskytovali primerané hmotné zabezpečenie v starobe.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Prvý pilier treba predovšetkým pripraviť na očakávané starnutie obyvateľstva v nasledujúcich desaťročiach. Potrebné je stabilizovať prvý pilier tak, aby vyplácanie dôchodkov nezvyšovalo deficit verejných financií a tým nezaťažovalo budúce generácie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neprijala žiadne kroky, ktoré by dlhodobo stabilizovali prvý dôchodkový pilier. Krátkodobo naň majú pozitívny finančný účinok opatrenia zamerané na oslabenie druhého piliera (dvojnásobné otvorenie, zrušenie povinného vstupu mladých), dlhodobo je však účinok týchto zmien negatívny.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.