BRATISLAVA. Diferencovanú úroveň rodičovského príspevku, ktorá bude zohľadňovať predchádzajúcu prácu rodičov, podpísal už aj prezident SR Ivan Gašparovič. Príspevok sa bude diferencovať v závislosti od toho, či rodič pred jeho poberaním pracoval a ako dlho.
Rodičia, ktorí boli zamestnaní a vzdali sa práce pre starostlivosť o dieťa, dostanú od januára budúceho roka od štátu zvýšenú sumu príspevku 256 eur (7712,26 Sk) mesačne. Nižší príspevok na súčasnej úrovni 164,22 eura (4947,29 Sk) získa rodič, ktorý pred narodením dieťaťa nepracoval a neplatil príspevky na nemocenské poistenie. Priznaný bude tiež osobe, ktorá bola zamestnaná iba krátkodobo, či nesplnila podmienky nároku na materský príspevok.
Poberateľom spomínaného príspevku sa môže stať len rodič, ktorý sa rozhodne pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Valorizácia rodičovského príspevku sa zároveň posúva na 1. januára kalendárneho roka. Podľa doteraz platnej legislatívy sa jeho výška upravuje vždy k 1. septembru.
Kritike zákon ešte v parlamente podrobila opozícia. Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku je chybou, že sa do štátnej sociálnej dávky vnáša systém zásluhovosti, ktorý by mal byť vyhradený poistnému systému. Výrazné zvýšenie príspevku iba menšej časti rodičov je podľa neho zároveň nespravodlivé voči tým ostatným.
Ako vláda plní sľub zvýšiť rodičovský príspevok
Čo sľúbili: (Vláda) bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Adresné zvyšovanie rodičovského príspevku môže byť jedným z nástrojov na podporu pôrodnosti. Rodiny s vyššími príjmami ho však nepotrebujú dostávať v plnej výške. Rizikom opatrenia je, že pri nadmernej podpore by sa pre niektoré skupiny obyvateľstva mohlo stať rodenie detí alternatívou práce.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Rodičovský príspevok bol v rokoch 2006 až 2009 v pomere k minimálnej mzde vždy nižší ako v roku 2005 (56% v roku 2009 oproti 61% v roku 2005). Od roku 2010 vláda presadila zvýšenie príspevku na 256 eur (83% minimálnej mzdy) pre ľudí, ktorí boli aspoň 270 dní pred narodením dieťaťa zamestnaní. Pre zvyšných rodičov zostáva príspevok vo výške 164 eur.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.