BRATISLAVA. Či sa niekto postaví pred súd v emisnej kauze, je stále otvorené. Obvinenie konkrétnej osoby je však o niečo bližšie.
Úrad boja proti korupcii totiž v stredu začal trestné stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Šéf Úradu Tibor Gašpar to povedal Hospodárskym novinám.
Aspoň za 9,45 eura
Trestné činy
Zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, sa potresce odňatím slobody na 10 rokov až 20 rokov, ak spôsobí škodu veľkého rozsahu.
Odňatím slobody na 10 rokov až pätnásť rokov sa potresce páchateľ, ktorý má povinnosť opatrovať alebo spravovať cudzí majetok a pri jeho správe spôsobí škodu veľkého rozsahu.
Škoda veľkého rozsahu je 500 násobok sumy 266 eur, teda minimálne 133-tisíc eur.
Vyšetrovateľ vyčíslil škodu
na 66 miliónov eur.
Zdroj: Trestný zákon
Gašpar začal trestné stíhanie na pokyn Špeciálnej prokuratúry. Škodu, ktorú zatiaľ neznámy páchateľ spôsobil, vyčíslil prokurátor na 66 miliónov eur. Podľa dozorujúceho prokurátora, ktorý nemôže byť menovaný, sumu vyčíslili na základe informácií o cenách okolitých krajín. Tie predávali od necelých 10 eur po vyše 13 eur za tonu. „Vychádzali sme aj z medializovaných informácií," povedal dozorujúci prokurátor. Teda z tých, ktoré premiér niekoľko mesiacov spochybňoval.
Slovensko tak mohlo podľa Špeciálnej prokuratúry získať za jednu tonu emisných limitov aspoň 9,45 eura, a nie iba 5,05, čo je suma, ktorú sme dostali od dílera Interblue Group.
Trestné stíhanie sa začalo presne štyri mesiace potom, ako opozičné SDKÚ podalo trestné oznámenie. V ňom hovorili presne o rovnakých trestných činoch, aké boli v kauze emisie spáchané aj podľa prokuratúry. Zároveň opozícia hovorila zhodne o škode 66 miliónov eur.
Zaujímali sa aj Švajčiari
Dozorujúci prokurátor nechcel hovoriť o podrobnostiach vyšetrovania emisnej kauzy. Nespresnil teda ani to, koho mieni vyšetrovateľ vypočuť. Potvrdil však, že „budú vykonané úkony aj vo vzťahu k zahraničným orgánom".
Zdá sa, že zahraničné orgány nezaháľali. Konateľka Interblue Group Jana Lütken napísala švajčiarskej televízii Schweizer Fernsehen, že obchod vyšetrovali aj švajčiarske orgány zaoberajúce sa praním špinavých peňazí: „Obchod skúmali v auguste 2009 vo Švajčiarsku." Lütken tvrdí, že kontrolný orgán pozastavil vyšetrovanie vo veci prania špinavých peňazí. Reportáž o korupcii v kauze predaja slovenských emisných kvót odvysielali Švajčiari v stredu.
Slovensko získalo pri predaji 15 miliónov ton emisných limitov 75 miliónov eur. Ďalších 15 miliónov za spustenie zeleného projektu zatepľovania odmieta Interblue zaplatiť. Minister Medveď dáva majiteľom Interblue už len dni, potom chce riešiť situáciu. Ako, tají. Nevýhodná zmluva stále platí.
Boli pri tom
BRATISLAVA. Predaj emisií naštartoval envirominister Jaroslav Izák (SNS). Už začiatkom roku 2008 sa mal zaujímať o obchod. Na vypracovanie analýzy trhu si našiel poradcu Norberta Havalca. Na jeho počítači bol spracovaný aj materiál, ktorý vláda vzala na vedomie v októbri 2008.
Podľa emisnej správy materiál hrubo zavádzal. Havalec jeho autorstvo odmieta.
V predaji emisných kvót pokračoval Ján Chrbet (SNS). Podpísal s Interblue Group zmluvu a dva dodatky, kde sa zaviazal predať všetky kvóty za 5,05 eura za tonu.
Prvých 15 miliónov malo byť s eurovým bonusom. Stále nebol vyplatený. Zmluva je aj podľa environrezortu pre Slovensko nevýhodná. Premiér Fico zmluvu aj cenu za emisie obhajoval. Dôkazy z médií o nízkej cene dlhodobo ignoroval.
Chrbetovi pomáhali dohodnúť obchod šéfovia dvoch sekcií - Pavol Tehlár a Peter Solčanský. Obaja boli spojkou Interblue Group. Havalec, Solčanský a Tehlár sú podľa médií ľudia blízki Jánovi Slotovi.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.