BRATISLAVA. Pokiaľ odbory navrhujú zvýšenie tarifných miezd zhruba o 3 %, manažment má v súčasnej zložitej ekonomickej situácii firmy iné predstavy o budúcoročných mzdách. "Naša predstava je, aby sme sa v roku 2010 dostali v mzdách na úroveň roka 2008 pred krízou," povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ úseku obchodu a člen predstavenstva ZSSK Cargo Ján Simčo. Rokovania podľa neho nie sú jednoduché.
Spoločnosť by podľa Simča neuniesla zvýšenie miezd v budúcom roku, ako to požadujú zástupcovia zamestnancov. Priznal však, že v dôsledku rekordného poklesu výkonov v nákladnej preprave a následne aj výnosov z hlavnej činnosti pre krízu museli vo firme výrazne ušetriť osobné náklady. "Zamestnanci kvôli prepadu výkonov nemajú nadčasovú prácu, znížili sa príplatky a prémie, týmto majú nižšiu priemernú mzdu zhruba o 4,5 percenta ako v roku 2008. Prví pociťujeme dopady krízy a zároveň sa to prejavuje na mzdách zamestnancov," dodal Simčo.
Slovenské Cargo muselo pre krízu v tomto roku zaviesť krízový manažment a obmedziť na minimum všetky náklady, ktoré nesúviseli s hlavnou činnosťou, nákladnou prepravou, alebo boli nevyhnutné na zabezpečenie prevádzkyschopnosti firmy. Spoločnosť pre pokles výkonov zaviedla v apríli a máji celozávodnú dovolenku, prešla na štvordňový pracovný týždeň. V septembri zaviedla aj flexikonto, keď pracovníci na miestach s najväčším prepadom výkonov sú v limitovanom čase doma.
Spoločnosť ZSSK Cargo, a.s. vznikla začiatkom roka 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti, pričom prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. Spoločnosť eviduje základné imanie 401,65 mil. eur. Firma je druhým najväčším zamestnávateľom v železničnom sektore a celkovo štvrtým najväčším zamestnávateľom na Slovensku.
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.