BRATISLAVA. Minister životného prostredia Jozef Medveď pred dvomi týždňami tvrdil, že dáva konateľke Interblue Group Jane Lütkenovej iba niekoľko dní na to, aby doplatila 15 miliónov eur, ktoré nám firma dlhuje. Tvrdil tiež, že do konca roka bude pripravená pôda na zrušenie nevýhodnej emisnej zmluvy.
Dnes je deň pred koncom roka. Minister dosiaľ nezrealizoval ani jednu hrozbu. Dokonca odmietol stretnutie, na ktoré ho do Švajčiarska Lütken pozvala. Pre denník Hospodárske noviny štátny tajomník environrezortu Miloslav Šebek, ktorý je poverený rokovať s Interblue Group, povedal, že sú ochotní stretnúť sa len na pôde ministerstva životného prostredia alebo veľvyslanectva. Lütken zatiaľ na ich požiadavku neodpovedala.
Nie je dôležité miesto
Podľa koaličných aj opozičných politikov nie je konanie ministerstva v poriadku. Aj Dušan Čaplovič, podpredseda Smeru, ktorý ako zastupujúci minister životného prostredia poveril Šebeka rokovaniami s Lütkenovou, tvrdí: „Nie je dôležité miesto stretnutia. Ale ukončenie zmluvy, ktorá je v rozpore s dobrými mravmi."
Zhodujú sa s ním všetci koaliční partneri. SNS, ktorej minister podpísal zmluvu s Interblue Group, si umýva ruky. „Do konca decembra malo byť na účte 15 miliónov eur a mala byť zrušená zmluva. Za tie dva mesiace minister Medveď nič nespravil. Myslím si, že treba urobiť všetky kroky, aby sa naplnilo, čo požadoval," povedal Jozef Ďuračka zo SNS, predseda parlamentného výboru pre životné prostredie.
Poukazuje pritom, že Smer má ministerstvo pod palcom od augusta. „A nič sa nespravilo."
Jozef Halecký z HZDS začína pochybovať, či misterstvo vôbec má záujem doriešiť emisnú kauzu. „Ministerstvo by si nemalo dávať nijaké podmienky, ako, kde a za akých podmienok sa s Interblue Group stretne. Nie sme v takej pozícii, aby sme si dávali podmienky. Ak sa to deje spôsobom, ktorý nie je priamočiary, možno pochybovať, či majú záujem to doriešiť."
Tvrdé vyjadrenia na hlavu ministra Medveďa a jeho zástupcu Šebeka nepadali len z úst koaličných partnerov. Podčiarkli ich aj opoziční poslanci. „Myslím si, že tento rok to nebude vyriešené tak, aby bola zmluva zrušená. A v nasledujúcom budeme musieť plniť podmienky zmluvy, takže neprídeme len o 15 miliónov eur, ale aj o ďalšie peniaze.
Interblue Group si s aktívnou pomocou slovenskej vlády a premiéra robí zo Slovenska dobrý deň. Toto však už nie je len záležitosťou ministerstva životného prostredia, ale aj Roberta Fica," tvrdí poslanec Zsolt Simon z opozičnej strany Most-Híd.
Za ich účasti
Podľa Ivana Mikloša z SDKÚ je konanie „ministerstva bez ohľadu na to, kto je ministrom alebo štátnym tajomníkom, vrcholne podozrivé. Všetko nasvedčuje tomu, že to bolo spáchané za ich účasti a v tom duchu smerujú aj ich súčasné kroky".
Tlačový odbor predsedu vlády neposlal do uzávierky odpoveď.
V emisnom obchode prišlo Slovensko podľa výpočtov Úradu boja proti korupcii o 66 miliónov eur. Polícia v polovici decembra začala trestné stíhanie v emisnej kauze za trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Ešte koncom roka 2008 totiž vtedajší minister Ján Chrbet zo SNS podpísal nevýhodnú zmluvu, v ktorej sa zaviazal predať garážovej firme Interblue Group všetky slovenské emisné kvóty za 5,05 eura za tonu. Prvých 15 miliónov malo byť s eurovým bonusom. Ten však odmieta Interblue Group zaplatiť, aj keď ministerstvo splnilo podmienku investovania peňazí na zelený projekt. Išlo o vládny program zatepľovania.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.