Pre rakúsky denník Die Presse to v rozhovore potvrdil guvernér Juhoslovanskej národnej banky (JNB) Mladjan Dinkič. Podľa jeho slov sa darí obnovovať u ľudí dôveru v bankový systém krajiny, ktorú na začiatku 90. rokov narušil prezident Slobodan Miloševič znárodnením všetkých vkladov obyvateľov v nich.
Je to aj výsledok ozdravného procesu, v ktorom doteraz došlo k zastaveniu činnosti 23 z 84 bánk pôsobiacich v krajine. Tento proces bude v prípade potreby pokračovať. Teraz však nastáva čas, aby do krajiny začali prichádzať zahraniční investori. Tomuto zámeru pomôže aj schválenie zákona, ktorého návrh je už v parlamente, o uvoľnení zmrazených devíz v juhoslovanských bankách v celkovej hodnote 4,35 miliardy eúr.
Krátkodobo zrejme nastanú problémy počas premeny Juhoslovanskej zväzovej republiky na nový štátny útvar Srbsko a Čierna Hora, keď banky, ktoré dostali licenciu v Belehrade, budú zrejme musieť o ňu žiadať aj úrady v Podgorici.
Srbsko sa po ničivom bombardovaní a zdevastovaní svojho priemyslu začína spamätávať aj ekonomicky. Vlani jeho hrubý domáci produkt (HDP) v porovnaní s rokom 2000 vzrástol o 6,2 %, hlavne vďaka rozdielnym poľnohospodárskym úrodám. V roku 2000 bola úroda mizerná, vlani výborná. Inflácia by mala klesnúť z vlaňajších 40 na 20 %. Z tohtoročnej miery inflácie celú polovicu "zabezpečí" zvýšenie cien elektrickej energie o 50 %. Kým vlani deficit štátneho rozpočtu dosiahol len 1,5 %, tento rok by mal v dôsledku viacerých veľkých výdavkov vzrásť na 6 % HDP.
* (1 EUR = 41,514 SKK)
* jns gl