BRATISLAVA. Emisná zmluva s garážovou firmou Interblue Group stále platí a na účte Environmentálneho fondu nie je ani 15 miliónov eur ako doplatok za spustenie zeleného programu zatepľovania. Takýto je výsledok sľubu ministra životného prostredia Jozefa Medveďa. Minister tvrdil, že do konca decembra chce vyriešiť tento problém. Nestalo sa. Jeho štátny tajomník Miloslav Šebek dokonca odmietol stretnutie s konateľkou Interblue Group Janou Lütken vo Švajčiarsku.
Všetko, čo premiér povie o emisiách, môže byť použité proti nemu, píše Marián Leško.
Minister však o riešení emisnej kauzy mlčí. Či premiér Robert Fico považuje za problém, že minister Medveď zavádza o riešení kauzy a odmieta stretnutia, nie je známe. Na našu otázku opäť nereagoval. Minister Medveď je jeho človek, aj keď nie je členom strany Smer.
V rozhovore pre agentúru SITA Fico povedal: „Zavádzali nás. Do vlády som dostal materiál, kde bolo povedané, že to nemožno previesť do nasledujúcich rokov. Zavádzali nás v celkovom objeme predaných limitov."
Z ministerstva životného prostredia pritom mali zmiznúť dokumenty súvisiace s predajom emisií. Podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorý dočasne šéfoval environrezortu, si ich zobrali so sebou ľudia, čo sa na predaji podieľali, alebo ich skartovali. „Bolo mi povedané, že dokumenty sú vo veľmi malom množstve a tie najzásadnejšie nám chýbajú," povedal Čaplovič pre TASR.
Podľa jeho hovorcu Michala Kaliňáka Čaplovič o tom informoval kompetentné kontrolné orgány. Majú nimi byť Sekcia kontroly a boja proti korupcii úradu vlády a polícia. Úrad pre verejné obstarávanie by mal na Čaplovičov podnet prešetrovať podozrenia z netransparentných verejných obstarávaní.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.