BRATISLAVA. Spor o 34 percent akcií slovenského prepravcu ropy Transpetrol už preplával cez Atlantik. Tesne pred koncom roka, 29. decembra, americký investičný fond CAPPA Fund III oznámil, že získal práva na 647 akcií Transpetrolu. Kúpil ich od českej spoločnosti Quick Power Plant.
Tej ich v lete predal vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin a spol. Investičný fond CAPPA cenu za akcie nezverejnil. Riaditeľ fondu Steve Richards poslal americkým médiám tlačovú správu, kde informuje o tomto kroku. Hovorí v nej, že ide o strategické rozhodnutie.
Richards podľa vlastných slov vie, že o 34-percentný balík sa zvádza na Slovensku boj a že ministerstvo hospodárstva neuznáva nikoho iného okrem seba za vlastníka Transpetrolu. Včera sa na postoji ministerstva nič nezmenilo: „Stopercentným vlastníkom je štát." Povedal to hovorca ministerstva hospodárstva Vahram Chuguryan.
CAPPA: Tešíme sa na spoluprácu s vládou
Richards však tvrdí, že je presvedčený o legitímnosti práv predávajúcich na 34-percentný balík akcií ropného prepravcu. „Overili sme si históriu nadobudnutia akcií. Náš právny zástupca je presvedčený, že jediným vlastníkom akcií bol právoplatne Quick Power Plant."
Richards zároveň odkázal Ficovej vláde: „Tešíme sa na spoluprácu so slovenskou vládou." Vo svojom vyjadrení pohrozil aj Európskou úniou, „aby sa tento problém vyriešil čo najrýchlejšie". Richards sa odvoláva na súdne rozhodnutia vrátane stanoviska Ústavného súdu, ktoré hovoria v prospech pôvodných nadobúdateľov 34 percent akcií Transpetrolu, teda podnikateľa Ilčišina a jeho partnerov. CAPPA Fund III chce predbežne riešiť spor mimosúdne.
Kto je CAPPA?
O americkom investičnom fonde CAPPA Fund III sa nedá nájsť na internete veľa informácií. Na svojej webovej stránke píše, že sa zameriava na projekty v oblasti energetiky na rozvíjajúcich sa trhoch. Sídli v hlavnom meste USA. Vlastníkom fondu je firma CAPPA - Capitol Project Partners.
Jej výkonný riaditeľ Steve R. Richards o sebe na internetovej stránke píše, že v rokoch 2002 až 2005 šéfoval sekcii medzinárodného rozvoja trhu na ministerstve energetiky USA. V súčasnosti má byť členom predstavenstva medzinárodnej agentúry Clean Energy Alliance. Ani jednu z týchto informácií sa nám včera nepodarilo potvrdiť iným nezávislým zdrojom. Richards do našej uzávierky na otázky neodpovedal.
Ani o spoločnosti Quick Power Plant, od ktorej CAPPA akcie Transpetrolu kúpil, nebolo nič známe. Stáť za ňou mali veľké petrolejárske firmy a americká spoločnosť s ruským kapitálom. Bola vytvorená účelovo - na kúpu 34percentného balíka akcií Transpetrolu.
Uznali ho súdy, aj tak sedí v base
Ignác Ilčišin, ktorý koncom 90. rokov exekvoval akcie Transpetrolu a potom ich postúpil na spriaznené firmy, je v súčasnosti vo väzení. Dostal sa doň po tom, ako v lete minulého roka podpísal českej spoločnosti CZ PAP pohľadávku voči Transpetrolu.
Rébus, či ide o fiktívnu pohľadávku, ako tvrdia slovenskí vyšetrovatelia, alebo o reálnu, ako tvrdí Ilčišin, lúskajú v súčasnosti aj české súdy. Ak potvrdia právoplatnosť exekúcie, Ilčišin bude mať v rukách ďalší tromf. „Predpokladám, že v Českej republike bude potvrdený prvostupňový rozsudok, pretože sme uviedli všetky skutočnosti pravdivo," povedal Ilčišin pri výsluchu na Slovensku.
Už teraz ho za akcionára uznáva napríklad Ústavný súd, ale aj niektoré nižšie súdy. Raz ho už uznal aj Najvyšší súd.
V marci 2009 rozhodol v Ilčišinov prospech aj Okresný súd Bratislava I, ktorý ho poveril zvolať mimoriadne valné zhromaždenie Transpetrolu a tým uznal jeho akcionárske práva.
Sudkyňa, ktorá rozhodla v prospech Ilčišina, čelí disciplinárnemu konaniu. Proti tomu podal generálny prokurátor na Najvyššom súde mimoriadne dovolanie a ten pozastavil rozhodnutie o zvolaní zhromaždenia.