BRATISLAVA. Spájanie dvoch štátnych a dvoch súkromných zdravotných poisťovní sa podľa ich hovorkýň zaobišlo bez komplikácií a sťažností. Jedinou problematickou oblasťou sú preukazy. "Poistenci sa najviac zaujímajú o to, či si musia meniť preukazy," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Balážová.
Zároveň potvrdila, že preukazy poistencov starej Všeobecnej zdravotnej, ako aj bývalej Spoločnej zdravotnej sú naďalej platné a poistenci si ich nemusia vymieňať. Rovnako to platí aj pre európske preukazy zdravotného poistenia.
Obdobná je situácia aj pri súkromných poisťovniach. "Poistenci spojenej Dôvery, ktorí nezmenili zdravotnú poisťovňu, nemusia vrátiť preukaz. Preukazy plošne meniť nebudeme. Klienti môžu naďalej používať všetky existujúce preukazy. To znamená, bývalé preukazy Dôvery, Sidérie a Apolla," potvrdila špecialistka pre externú a internú komunikáciu Dôvery Andrea Horka.
Ako dodala, lekári sú o tejto skutočnosti oboznámení, preto by mal klient po preukázaní sa bez problémov dostať potrebnú zdravotnú starostlivosť.
Vracanie preukazov len pri zmene poisťovne
Povinnosť vrátiť do 8. januára tohto roku preukaz poistenca a európsky preukaz zdravotného poistenia pôvodnej zdravotnej poisťovni sa tak podľa Balážovej týka iba tých poistencov, ktorí požiadali o zmenu zdravotnej poisťovne, to znamená, že riadne vyplnenú a podpísanú prihlášku odovzdali do 30. septembra 2009.
Túto povinnosť si musia splniť aj poistenci, ktorí podávali prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne v minulom roku a prepoistili sa medzi Všeobecnou a Spoločnou zdravotnou alebo medzi Dôverou a Apollom.
Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná sa zlúčili k 1. januáru aktuálneho roka na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstúpila do platnosti 21. decembra 2009. Všeobecná zdravotná sa stala právnym nástupcom Spoločnej zdravotnej. Jediným akcionárom spojenej poisťovne je Slovenská republika, správu akcií vykonáva Ministerstvo zdravotníctva SR.
Dôvera a Apollo oznámili svoj zámer spojiť sa v polovici augusta uplynulého roku. Tento krok však bol podmienený získaním súhlasu Protimonopolného úradu SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Protimonopolný úrad svoje konanie zastavil, úrad pre dohľad spojenie odsúhlasil 15. decembra 2009.
Ako vláda plní sľub centralizovať a zoštátniť zdravotné poistenie
Čo sľúbili: Pokiaľ ide o zdravotné poisťovne ako také, no budem úprimný. Ja presadzujem naďalej myšlienku jednej zdravotnej poisťovne. (...) Keby bol Smer - SD sám vo vláde, tak to vieme urobiť inou rýchlosťou a iným štýlom.
Zdroj: Robert Fico, predseda vlády, 28.4.2007, Sobotné dialógy, Rádio Slovensko
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Pluralita zdravotných poisťovní dáva poistencom možnosť výberu, je tiež základnou podmienkou vzniku súťaže, ktorá môže viesť k zvyšovaniu efektívnosti a aj starostlivosti o poistencov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Pluralita v zdravotnom poistení ostáva zachovaná. Rezort zdravotníctva síce navrhoval presun poistencov štátu do štátnych poisťovní a neskôr aj priamu likvidáciu a vyvlastnenie súkromných poisťovní, oba návrhy však vďaka názorovej opozícii stiahol. Vláda naopak presadila praktický zákaz zisku zdravotných poisťovní.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.