CARACAS. Na druhej strane však prvou devalváciou od roku 2005 zvýšil riziko inflácie.
Podnikatelia už dlhší čas žiadali Cháveza, aby znížil kurz nadhodnotenej meny, neočakávalo sa však, že to urobí taký krátky čas pred parlamentnými voľbami. Tie sa budú vo Venezuele konať v septembri tohto roka.
Devalvácia bolívaru by mala zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu z predaja ropy a pomôcť domácim vývozcom, no zároveň zvýši tlak na ceny bežných tovarov, ktoré len v minulom roku išli hore o 25 %. Bolo to najvyššie tempo rastu v Severnej aj Južnej Amerike.
Bolívar bol od roku 2005 nadviazaný na americký dolár v kurze 2,15 bolívaru/dolár v rámci Chávezovho úsilia dostať ekonomiku pod kontrolu štátu. Prudký pokles cien ropy v minulom roku, ako aj zníženie vývozu v dôsledku nižšieho dopytu však výrazne obmedzili príjmy do štátnej pokladnice. Ekonomika Venezuely je pritom príliš závislá od vývozu ropy, ktorá sa na príjmoch štátneho rozpočtu podieľa asi 50 %.
V piatok prezident v televíznom prejave oznámil, že bolívar bude mať odteraz dva kurzy. Jeden bude takzvaný preferenčný na úrovni 2,6 bolívaru/dolár a bude určený na dovoz základných tovarov ako potraviny, lieky a stroje. Potom to bude "petrodolárový kurz" na úrovni 4,3 bolívaru/dolár pre všetky ostatné produkty. Reálne to znamená zníženie hodnoty meny o 17 až 50 %.
Venezuela tak zdvojnásobí "papierovú hodnotu" svojich príjmov z ropy, keď sa doláre, v ktorých sa s ropou obchoduje, prepočítajú na bolívary. Okrem ropy sem však budú patriť aj produkty chemického a automobilového sektora a elektronika, ktorých dovoz sa tak predraží, no podľa Cháveza sa tým aspoň obmedzí "dovoz výrobkov, ktoré nie sú životne dôležité".
Informovali o tom agentúry Reuters, AP a server BBC.