BRATISLAVA. Čierna šnúra zlých výsledkov priemyslu sa konečne pretrhla. Prvýkrát po trinástich mesiacoch mohol Štatistický úrad skonštatovať, že slovenský priemysel rástol. Stalo sa tak vlani v novembri, keď priemyselníci vyrobili o 1,5 percenta viac tovarov ako pred rokom. Už predchádzajúce mesiace, keď sa pád zmierňoval, naznačovali zlomový bod.
Ťahúňmi sú odvetvia, ktoré v prvých mesiacoch minulého roka potápali priemysel aj celú ekonomiku: automobilky a výroba elektrických zariadení. Otázne je, ako dlho to vydrží.
Hore, ale bez ľudí
Ekonómovia sa zhodujú, že priemysel má najhoršie za sebou. Naznačujú to aj vyjadrenia firiem, horšie to však bude s dopadom krízy na ľudí pracujúcich v priemysle. Nezamestnanosť má ešte mierne vzrásť, väčšina firiem nových ľudí prijímať nebude. Poklesu nezamestnanosti sa dočkáme možno až na rok.
„Od júna do septembra narástla produkcia v priemysle až o 20 percent a nedalo sa čakať, že takéto tempo bude pokračovať. Pozitívom však je, že podniky aj po lete zvýšenú úroveň produkcie udržiavajú," povedal ekonóm ING Bank Eduard Hagara.
Pod novembrový nárast produkcie sa podpísal nielen zvýšený dopyt zo zahraničia, ale aj to, že na konci roka 2008 priemysel prudko padol. Vlaňajšie novembrové čísla sa tak porovnávali s nízkou úrovňou priemyselnej produkcie. Otáznik visí najmä nad tým, ako sa zachovajú firmy potom, ako v ekonomike doznejú masívne vládne balíčky svetových vlád.
Ekonóm VÚB banky Martin Lenko si myslí, že by to už nemalo byť také zlé. Podľa neho vládne balíčky už naštartovali svetovú ekonomiku a tá by sa neskôr mohla zotavovať aj bez nich. Hovorí to však s otáznikom. Môže sa totiž stať, že po doznení stimulov, teda niekedy v druhom polroku, sa rozvoj priemyslu u nás načas zastaví, neočakáva sa však prepad.
„Priemysel nám tento rok padať nebude," povedal Lenko. V predpovediach sa opiera o nárast dôvery z prieskumu medzi manažérmi firiem u nás.
Stavia sa menej
Napriek postupnému nárastu výroby je naberanie prepustených späť na stratené pozície v nedohľadne. Nezamestnanosť bude tento rok rásť a jej vrchol môže byť okolo 13 až 14 percent. V súčasnosti je to 12,4 percenta a bez práce je 330-tisíc ľudí.
Aj signály z firiem naznačujú, že situácia na trhu práce sa zatiaľ zlepšovať nebude. Napríklad automobilka Kia avizuje, že predpokladaný nárast výroby z vlaňajších 150-tisíc áut na 200-tisíc zvládne aj so súčasným stavom a tretiu zmenu pribrať nechystajú.
„My si stanovujeme určité plány, všetko sa však odvíja od situácie na trhu," povedal hovorca žilinskej fabriky Dušan Dvořák. Rozširovať sa chystá Volkswagen pre rozbeh výroby malých rodinných áut Up!. Hovorca fabriky Vladimír Machalík však nevylúčil, že nových 1500 ľudí chceli pôvodne prijať začiatkom roka, no zdá sa, že nábor sa posunie až na budúci rok.
Prvé známky oživenia v priemysle potvrdil aj zahraničný obchod. Vývoz zo Slovenska stúpol v novembri medziročne o necelé tri percentá a polepšil si tak prvýkrát od septembra 2008.
Obrat zatiaľ nenastal v stavebníctve. Dostáva sa do krízy s oneskorením. Vlani ešte dobiehali staré zákazky a odvetvie až teraz cíti pokles dopytu. V novembri sa stavebná produkcia prepadla medziročne o 13 percent.