Agentúrny článok sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
Vlastníkmi švajčiarskeho nástupcu garážovej firmy Interblue Group sú anonymní akcionári. Mohlo by ísť o skutočných vlastníkov, ktorí v emisnom obchode obrali Slovensko možno až o 75 miliónov eur. Ministra Medveďa napriek tomu ich mená nezaujímajú.
BRATISLAVA. Údajný prevod práv firmy Interblue Group v USA na jej švajčiarsku menovkyňu by mohol naznačovať, že postupne dochádza k rozdeľovaniu ziskov z emisného kšeftu.
Z dokumentov, ktoré získala Aliancia Fair-play, totiž vyplýva, že vlastníkmi americkej Interblue boli jej konatelia Jana Lütken a Hans Grob. No vlastníkmi švajčiarskej firmy sú už anonymní majitelia sto akcií na doručiteľa.
Je to nejasné ešte viac
Slovensko na nevýhodnom predaji emisií mohlo prerobiť zhruba 75 miliónov eur. To je na druhej strane zisk Interblue Group. Nevýhodný obchod na Slovensko podpísal exminister životného prostredia za SNS Ján Chrbet.
Zmena sídla však nie je jedinou „metamorfózou“ Interblue Group. Tá vo Švajčiarsku už nie je eseročka, ale akciová spoločnosť.
„Vytvára to dobrý priestor na to, že akcionármi novej spoločnosti sa môžu stať osoby, ktoré to reálne vlastnia. Lebo Lütken a Grob sú tí, ktorí to len technicky realizujú, oni s veľkou pravdepodobnosťou nie sú skutoční majitelia,“ povedal právnik Radovan Pala. Celá vec okolo vlastníkov firmy, ktorá robila miliónové obchody so slovenskou vládou, sa podľa neho ešte viac zahmlila. Kým predtým boli dvaja oficiálni vlastníci, dnes ich teoreticky môže byť až sto.
„Uvoľnili sa ruky na to, aby sa dalo hýbať s akcionárskou štruktúrou a rozdelili sa zisky. Kým v minulosti to bolo dosť nejasné, teraz je to ešte viac,“ povedal Pala. Šéfa životného prostredia Jozefa Medveďa, ktorého premiér Fico poslal na ministerstvo preto, aby dal emisný obchod do poriadku, mená vlastníkov nezaujímajú. Na utorkovej tlačovej besede, kde hovoril o okolnostiach, za akých mu Lütken oznámila právne nástupníctvo Interblue Group Europe, povedal, že odhalenie vlastníkov iniciovať nemieni, lebo to považuje za „neslušné“.
Vláde nemôže byť jedno, s kým robí obchody
Pala si myslí, že by sa o to zaujímať mal, pretože ide o obchod s verejným majetkom za desiatky miliónov eur.
„Štát by mal mať prehľad, s kým obchoduje,“ povedal Pala. V extrémnom prípade by sa totiž mohli za rôznymi obchodmi štátu skrývať napríklad teroristi alebo trestaní ľudia a s takými by štát do právnych vzťahov vstupovať nemal.
Nezáujem o pôvod vlastníkov minister zopakoval. „Na otázky súvisiace s Interblue Group odpovedal minister životného prostredia Jozef Medveď v utorok aj denníku SME na tlačovej konferencii. V tejto chvíli nemáme žiadne nové informácie,“ povedala Medveďova hovorkyňa Jana Kaplanová.
Nové dokumenty o firme Interblue Group podľa právnika Mareka Benedika nemenia nič na tom, či Slovensko dostane 15 miliónov eur ako doplatok za to, že peniaze z predaja emisií použilo na zelené projekty. „To, či slovenská strana dostane doplatok, alebo nie, závisí od vôle osôb, ktoré stoja za Interblue,“ povedal Benedik.
A podľa Palu nové dokumenty „neznamenajú niečo, čo by zasahovalo do platnosti zmluvy medzi Interblue a štátom“.
Stále teda platí, že Interblue Group Europe vo Švajčiarsku má právo získať od štátu 35 miliónov ton emisných kreditov za nevýhodných 5,05 eura za tonu. Česko predáva emisie dvojnásobne drahšie.