BRATISLAVA. íckych potrieb obyvateľstva. Výstupy z auditu dnes vláda SR vzala na vedomie a zároveň uložila ministrovi zdravotníctva do konca marca vypracovať analýzu súčasného stavu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v bratislavskej FNsP vrátane návrhov na riešenie súčasného stavu. Rezort má tiež pripraviť návrh financovania dostavby Rázsoch, ako aj samotného projektu dostavby.
"Napriek tomu, že dielo si vyžaduje značný finančný objem, je jedinou zmysluplnou alternatívou stabilizácie a zabezpečenia ďalšieho rozvoja zdravotného stavu obyvateľstva širokého regiónu s dosahom na celú SR, ako aj edukačnej základne slovenského zdravotníctva," konštatuje rezort v návrhu riešenia stavu investície. Realizátori auditu predbežne odhadli, že dostavba vrátane projektovej a technickej vybavenosti si vyžiada 480 miliónov eur bez DPH. Podľa ministerstva zdravotníctva je nutné potrebné prostriedky hľadať v mimorozpočtovom financovaní, a to napríklad na báze verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty).
V prípade realizácie dostavby by sa zlúčili pracoviská fakultnej nemocnice a zároveň by vznikol aj výučbový komplex Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Koncepcia navrhuje dobudovať nemocnicu s cieľom vytvoriť podmienky na špičkové koncové univerzitné zdravotnícke zariadenie s celkovou kapacitou asi 900 lôžok, s vysokou úrovňou vybavenia operačných sál, urgentnej a intenzívnej medicíny na najvyššej odbornej a technickej úrovni.
Vláda pred vyše rokom zrušila uznesenie predchádzajúceho kabinetu z roku 2003, ktoré hovorilo o zastavení výstavby nemocnice a odpredaji investície inému záujemcovi. Rezort zdravotníctva vtedy navrhol dostavbu zariadenia s tým, že stavbu treba najprv podrobiť spomínanému auditu.
Definitívne rozhodnutie o zastavení dostavby rozostavanej nemocnice padlo za bývalej vlády v máji 2003. Na stavbe sa pritom dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Kabinet súčasne rozhodol, že nehnuteľnosť odpredá, "a to komukoľvek, kto sa nájde", povedal vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Na dostavbu Rázsoch ako nemocničného zariadenia bolo vtedy potrebných takmer 159,3 milióna eur. Z odpredaja objektu sa v tej dobe predpokladal zisk vo výške 33,2 milióna eur, ktorý mal poputovať na rekonštrukciu objektov FNsP Bratislava. Odpredaj podľa rezortu zdravotníctva komplikovalo najmä zlikvidovanie prístupovej cesty či schátraný stav stavby.