Agentúrnu správu sme o 19:10 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Predpovede ekonómov a podnikateľov, že kríza tento rok doľahne na ľudí viac ako vlani, sa začínajú napĺňať. Hoci priemysel sa u nás pomaly začína zviechať, firmy zatiaľ nových zamestnancov prijímať neplánujú, naopak nezamestnanosť rastie.
Bez práce bolo na konci minulého roka podľa Ústredia práce zhruba 336-tisíc ľudí a miera nezamestnanosti sa dostala na 12,66 percenta. Je to najviac od marca 2005.
Kríza už vo svete aj u nás vyčíňa viac ako rok. Za toto obdobie prišlo na Slovensku o prácu asi 140-tisíc ľudí. Len v decembri pribudlo bezmála 7000 nezamestnaných. Ak by sa mali naplniť najpesimistickejšie odhady niektorých ekonómov, že nezamestnanosť stúpne v polovici roka na 14 percent, ohrozených by bolo ďalších 35-tisíc miest.
Nemrazí len zima
Za decembrovým nárastom nezamestnanosti sú okrem krízy aj sezónne vplyvy. V zime zvyčajne stojí veľká časť poľnohospodárov a stavbárov. Nielen zima však vrhá na stavebníctvo mráz. Stavbárov čakajú tento rok ťažké časy.
„Kríza dolieha na stavebníctvo s určitým oneskorením. Najväčší prepad zažijeme zrejme tento rok," myslí si prezident Združenia stavebných podnikateľov Zsolt Lukáč, podľa ktorého by sa vyše 180-tisícový zástup ľudí pracujúcich v stavebníctve mohol tento rok stenčiť asi o desať percent. Vlani sa stavbári držali na starých zákazkách, nových však pre zdržanlivosť ľudí a firiem príliš veľa nepribúda.
Nezamestnanosť potlačia hore aj služby, ktorým kríza vzala desaťtisíce pracovných miest. „Z obchodu a služieb odišlo už viac ako 50-tisíc ľudí a je načase, aby sa to skončilo," povedal generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš. Napriek tomu, že najväčší úder už kríza službám uštedrila, o prácu v sektore môže prísť ešte asi 3000 ľudí. Ľudia šetria a trpieť budú podľa Orgonáša najmä reštauračné služby.
K vrcholu sa nezamestnanosť dostane v polovici roka. Vtedy by sa podľa ekonóma ING Bank Eduarda Hagaru mohla priblížiť k 14 percentám. Vláda sa proti nezamestnanosti snažila bojovať tým, že firmám preplácala odvody, ak ich neprepustili, čím podľa rezortu práce zachránila niekoľko desiatok tisíc pracovných miest.
Veľké peniaze však dávala aj do neefektívnych sociálnych podnikov. Tie zamestnanosti príliš nepomohli. Navyše, jeden z nich prešetruje eurokomisia pre porušenie pravidiel o čerpaní eurofondov.
Čo sa nestihlo, nedoženú
Vláda v súčasnosti uvažuje ešte o tom, že nezamestnaným predĺži podporu zo šesť na osem mesiacov. To sa však zrejme minie efektom, pretože väčšina nových nezamestnaných už spadla do sociálnej siete a dostávajú tak niekoľkonásobne menej, ako je podpora v nezamestnanosti. To, čo v zápase s nezamestnanosťou vlani vláda neurobila, by dnes už doháňať nemala.
„Ekonomika sa bude pomaly oživovať, preto by už nebolo efektívne prijímať ďalšie opatrenia na podporu nezamestnanosti," myslí si Hagara.
Zlepšenie už hlási priemysel. Zahraničie od nás kupuje viac, zákazky firmám pribúdajú. Hlási to Štatistický úrad, podľa ktorého sa november stal prvým mesiacom, keď boli zákazky našich firiem oproti vlaňajšku vyššie. Stúpli o 1,4 percenta.
Prácu to ľuďom zatiaľ nepridalo. „Podniky sa snažia efektívne využívať existujúce kapacity a až po potvrdení oživenia pristúpia k zvyšovaniu pracovných miest," vysvetľuje ekonóm ČSOB Marek Gábriš dôvod, prečo nezamestnanosť neklesá.
To by sa mohlo stať realitou až v druhom polroku. Isté zlepšenie už ľudia v priemysle pocítili. Napríklad púchovský Matador Rubber už niekoľko mesiacov ide na plný plyn a ľudia už nepracujú na skrátený pracovný čas. „Oživenie bolo badať už v druhom polroku a stále to pokračuje," povedal hovorca firmy Miroslav Žiačik.
Ako vláda plní sľub zvyšovať zamestnanosť
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak napriek hospodárskemu rastu je Slovensko krajinou s (...) druhou najvyššou nezamestnanosťou v Európskej únii?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Ekonomická časť Programového vyhlásenia vlády SR je založená... tak, aby hospodárska politika štátu vytvárala základné podmienky pre rast zamestnanosti...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podľa väčšiny z nich však môžu mať konkrétne kroky vlády skôr opačný efekt. Príkladom je novela Zákonníka práce, pokles výdavkov na vzdelanie a vedu/výskum v pomere k HDP, alebo deklarovaný útok na reformy, ktoré naštartovali rast zamestnanosti.
Aká je realita? V rokoch rekordného ekonomického rastu 2006-08 síce nezamestnanosť klesala, stále sa však držala na druhej najhoršej a v roku 2007 dokonca na najhoršej priečke v EÚ 27. Koncom roku 2008 začala nezamestnanosť výrazne stúpať a zamestnanosť klesať, čo bolo najmä dôsledkom krízy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.