BRATISLAVA. "V tejto súvislosti sa konfederácia bude usilovať o ďalší rozvoj sociálneho dialógu medzi vládou SR a zamestnávateľskými zväzmi a KOZ, v rámci ktorého očakáva nielen zefektívnenie činnosti tripartity, ale aj inštitucionalizovanie bipartitného sociálneho dialógu medzi zamestnávateľmi a odborármi v praxi," uviedol pre TASR viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
Konfederácia chce nadviazať na vlaňajšiu novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Novelou z decembra minulého roka sa má dosiahnuť rozšírenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa tak, aby boli záväzné pre všetkých zamestnávateľov v danom odvetví, teda aj pre tie firmy a spoločnosti, v ktorých nepôsobia odborové organizácie.
Mal by sa tým zvýšiť počet zamestnancov, ktorí budú chránení kolektívnymi zmluvami. "Kolektívna zmluva je považovaná za najvyššiu formu sociálneho dialógu na odvetvovej a podnikovej úrovni. Z kolektívneho vyjednávania majú osoh tak zamestnanci, ako aj zamestnávatelia. Skvalitnenie bipartitného sociálneho dialógu nástojčivo v tomto období potrebujú tak zástupcovia zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. Preto v jeho inštitucionalizovaní, aspoň na národnej úrovni, vidíme možnosti posilnenia základov sociálnej a pracovnoprávnej legislatívy," dodal Mojš.
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.