BRATISLAVA. Nespokojnosť podnikateľov zo západného Slovenska s vyúčtovaniami cien za elektrinu neutícha. Podnikateľ z Dunajskej Stredy, ktorý prevádzkuje kaviareň a vlani platil 270eurové mesačné zálohy, má zaplatiť nedoplatok viac ako 4000 eur.
Veľký nedoplatok má aj Atilla Világi. Začiatkom minulého roka mu zvýšila spoločnosť ZSE Distribúcia mesačné zálohové platby za rezervovanú kapacitu z približne troch eur na 20 eur.
Vo svojej prevádzke má nainštalovaný 40ampérový istič. Aby platil menej, poslúchol výzvu distribučky, ale aj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a vymenil si ho. Nepomohlo mu to.
Zmena, ale nie pre všetkých
ÚRSO prostredníctvom hovorcu Miroslava Luptáka podnikateľom vlani sľúbil, že ich situáciu vyrieši. Podľa neho nebol problém nárastu cien v regulačnej činnosti úradu, ale v nekorektnosti distribučky: „Západoslovenská energetika zneužila priestor, ktorý jej regulácia poskytuje, a uchýlila sa k nekorektným riešeniam", vraví.
ZSE Distribúcia viac ako desaťnásobne zvýšila poplatok za položku rezervovaná kapacita. O 200 až 500eurových nedoplatkoch hovoria najmä menší podnikatelia zo západného Slovenska.
Distribučky na východe a severe Slovenska majú poplatky za rezervovanú kapacitu niekoľkonásobne nižšie ako distribučka na západe Slovenska.
Aj napriek prísľubu úradu západoslovenským podnikateľom, že zabezpečí nápravu, sa však nič pre nich nezmení. Poplatky za rezervovanú kapacitu budú na západnom Slovensku naďalej veľmi vysoké.
Úrad síce minulý rok zmenil výnos, ktorým limitoval zvyšovanie poplatkov, dosiahol ním však iba to, že veľké rozdiely medzi západom a zvyškom Slovenska sa tak ľahko nevymažú.
Distribučky nemôžu zvyšovať poplatky za rezervovanú kapacitu tak, ako to urobila ZSE Distribúcia v roku 2009.
„Ak aj mali VSE a SSE záujem ísť v tomto roku cestou ZSE, ktorú sme zdôvodnili v roku 2009 vytvorením spravodlivejšieho pomeru prevádzkových nákladov medzi zákazníkmi, v tomto roku už touto cestou ísť nemôžu, pretože im v tom bráni novelizácia výnosu ÚRSO," vysvetľuje Orlovský.
Spoločnosti ZSE Distribúcia však úrad poplatky za rezervovanú kapacitu neprikázal znížiť. „Tarifnú štruktúru sme na rok 2010 nemenili a ani ÚRSO nám ju nezmenilo," povedal hovorca ZSE Ján Orlovský.
Ešte drahšie
Orlovský priznáva, že poplatky dokonca narástli. ÚRSO totiž zvýšil poplatky pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS) o 37 percent. Ďalším doplnkom, ktorý zvyšuje cenu elektriny, je podľa Orlovského regulovaný poplatok za odberné miesto pri dodávke elektriny.
„Poplatok stanovený vo výške 0,7 eura za odberné miesto za mesiac je príjmom dodávateľa, teda ZSE Energia," dodáva Orlovský. Podľa neho ide o istú kompenzáciu úradu za to, že pre domácnosti znížili náklady len na 30 percent ich preukázateľnej celkovej výšky v roku 2009.
Skontaktovať sa s Luptákom, aby vysvetlil, prečo úrad poplatky neznížil, ale naopak, zvyšoval, sa do uzávierky nepodarilo.
Tak ako pre menších podnikateľov sa nezníži cena ani pre domácnosti, ktoré prostredníctvom správcov bytoviek platia elektrinu za spoločné priestory ako podnikatelia.
Odporúčanie ÚRSO, aby si dali nainštalovať menší istič, aby znížili náklady, nie je jednoduché zrealizovať. Podnikateľ Világi hovorí, že zmena trvá asi pol roka.
Ako SMER-SD plní sľub bojovať s „nenažranými" monopolmi
Čo sľúbili: "Stop nenažranosti SPP a vlády" - stálo na dvoch transparentoch, ktoré poslanci Smeru v daždi priviazali o plot centrály SPP. Robert Fico (citát): "Smer - Sociálna demokracia nebude nikdy rezignovať na úlohu štátu pri tvorbe cien energií a vytvorí mechanizmus, ktorý umožní štátu chrániť obyvateľov pred bezohľadnou cenovou politikou monopolu."
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 4.8.2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Regulácia monopolov je namieste. Garantovať dlhodobo nízke alebo stabilné ceny energií však nie je možné, keďže závisia od svetových trhov, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť. Lepším riešením by bola liberalizácia týchto odvetví.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Rast cien energií a vody pre domácnosti sa po roku 2006 výrazne spomalil. K januáru 2007 ceny dokonca medziročne mierne poklesli, hoci v ďalších dvoch rokoch opäť mierne vzrástli. K miernemu poklesu cien dôjde s výnimkou vody aj od roku 2010. Vláda na podniky vyvíjala tlak, posilnila svoj vplyv na regulačný úrad a tiež oslabila právomoci zahraničných akcionárov autonómne navrhovať zmeny regulovaných cien.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.