BRATISLAVA. Podnikatelia, ktorí sa chceli odpútať od tradičných výrobcov a dodávateľov elektriny, tak možno nebudú môcť urobiť. Postaviť si aj malú solárnu elektráreň totiž od mája bude pravdepodobne problém.
„Ak by sme boli pri stavbe našej fotovoltaickej elektrárne len o čosi pomalší, mohli by sme na ňu zabudnúť," hovorí Maroš Hudoba z firmy HTMAS. Tá stavia elektráreň vyrábajúcu energiu zo slnečného svetla pre priemyselný park vo Vlkanovej. Fungovať má od marca a časť z vyrobenej elektriny chceli predávať ďalej. Elektráreň bude na streche budov parku a má mať 830-kilowattový výkon.
Podľa novely zákona o energetike, ktorú schválila vláda, budú musieť všetky, aj tie najmenšie elektrárne postavené na zemi, žiadať o súhlasné stanovisko Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu (SEPS). Následne im musí vydať osvedčenie ministerstvo hospodárstva.
Elektráreň vystavaná na budove podľa vládou schváleného návrhu nebude musieť získať súhlas len vtedy, ak bude mať výkon maximálne sto kilowattov. Novela zákona by mala platiť od mája.
Dnes sa bez súhlasu SEPS zaobídu všetky solárne elektrárne - na zemi a na budovách - s výkonom do jedného megawattu. Stačilo, ak im to povolili Stredoslovenská, Západoslovenská alebo Východoslovenská energetika.
Jasný stop
Ak parlament schváli sprísnenie, bude to znamenať pozastavenie výstavby nových solárnych elektrární minimálne na dva roky. SEPS totiž už koncom minulého roka rozhodol, že celková kapacita elektrární na slnečný pohon bude 120 megawattov pre celé Slovensko.
Súhlasné stanoviská na túto kapacitu pritom SEPS rozdal tesne pred koncom roka. Ak niekto z tých podnikateľov, ktorý už získal stanovisko, od projektu neustúpi, ďalší podnikatelia nebudú mať šancu postaviť svoju elektráreň.
Podnikatelia sú rozhorčení. Hovoria o likvidácii tohto druhu energetiky. Hudoba vraví, že ich firma mala stavať solárne elektrárne nielen pre ich priemyselný park. „Vyhrali sme aj niekoľko ďalších tendrov." Investovali do nich značné prostriedky. „Tie nám však nikto nepreplatí, ak bude výstavba zmarená," dodáva Hudoba.
Okrem toho tvrdí, že už len schválenie zákona vládou mohlo otriasť niektorými rozbehnutými projektmi. Ako to vlastne je, si totiž začali zisťovať aj banky. Tá ich mala napríklad obavy z návratnosti peňazí, a to aj pri projekte, ktorý stihnú spustiť ešte pred nadobudnutím účinnosti zákona.
Podľa Martiny Kolesárovej zo Slovenskej agentúry pre obnoviteľné zdroje novela v prípade jej prijatia úplne odstaví rozvoj solárnej energetiky na Slovensku.
Ohrozujú bezpečnosť
Ministerstvo hospodárstva obhajuje novelu tým, že „sa dosiahne lepšia regulácia výstavby zdrojov, ktoré predstavujú riziko ohrozenia bezpečnosti a spoľahlivosti elektrizačnej sústavy".
Prečo by mali byť rizikové práve solárne elektrárne, prípadne, prečo sú pre našu elektrizačnú sústavu únosné len fotovoltaické elektrárne s maximálnou kapacitou 120 megawattov, nie je úplne jasné.
Podľa hovorcu SEPS Igora Galla vychádzali pri stanovení tejto hranice z odbornej štúdie Žilinskej univerzity. SEPS ju však odmieta zverejniť, vraj podlieha obchodnému tajomstvu.
Gallo tvrdí, že koncom roka 2011 si dajú spraviť štúdiu vplyvu na prenosovú sústavu a môže sa stať, že limit 120 megawattov rozšíria. Môžu ho však aj úplne zmraziť. Éra novej elektriny zo slnka sa tak pravdepodobne na Slovensku aspoň na čas skončila.
Ako vláda plní sľub podporovať zdroje obnoviteľných energií
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví motivačné pravidlá pre využívanie obnoviteľných zdrojov energií a zvyšovanie energetickej efektívnosti a získanie podpory z fondov EÚ v týchto oblastiach.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obnoviteľné zdroje šetria životné prostredie a znižujú závislosť Slovenska od dodávok energie zo zahraničia. Pri ich podpore však treba zvážiť návratnosť investícií.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda zásadným spôsobom nezvýšila motiváciu využívať obnoviteľné zdroje energií. Výnimkou je protikrízové opatrenie z roku 2009, ktorým vyčlenila 8 mil. eur (240 mil. Sk) na podporu využitia slnečnej energie a biomasy. Ministerstvo výstavby nepodporilo stavbu veterných elektrární, ako dôvod uviedlo ich nepriaznivý vplyv na stabilitu elektrickej sústavy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.