BRATISLAVA. „Vláda nanovo prehodnotí konštrukciu životného minima," zaviazala sa vláda Roberta Fica vo svojom programovom vyhlásení.
V týchto dňoch síce rezort práce predkladá novú koncepcia životného minima. To, aká by mala byť výška životného minima v budúcnosti, však z nej nie je jasné. Ministerka práce Viera Tomanová tvrdí, že problémom sú štatistiky.
Vraví, že nemá relevantné údaje o výdavkoch domácností, a preto bude nové minimum stanovené až v roku 2012. Otázne však je, kedy jej rezort zadal Štatistickému úradu túto požiadavku. Úrad to včera nevedel povedať.
Aké je životné minimum dnes 1 dospelý: 185,19 eura 2 dospelí (manželia, jeden rodič a jeho plnoleté dieťa): 185,19 + 129,18 eura (suma pre ďalšiu plnoletú osobu v rodine) = 314,37 eura mesačne 1 dospelý a jedno neplnoleté dieťa: 185,19 + 84,52 eura (suma pre nezaopatrené dieťa) = 269,71 eura mesačne Zdroj: MPSVaR
Problém je aj v tom, že zatiaľ neexistuje dohoda, ktoré výdavky chcú dať do svojho nového vzorca. „Otázka je, čo všetko pôjde do spotrebného koša," hovorí zástupca odborárov v tripartite Emil Machyna.
Na tom, aký bude nový systém rastu a valorizácie životného minima, by sa mala dohodnúť nová pracovná skupina. V nej sa chystá každá záujmová skupina, teda zamestnávatelia, odborári a politici, presadzovať svoje záujmy.
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov napríklad hovorí, že je potrebné brať ohľad na náklady práce. „Tie rastú každý rok a znižuje to konkurencieschopnosť."
Odborári zase chcú, aby životné minimum rástlo rovnako rýchlo ako priemerná mzda. Ak tá vzrastie za rok o šesť percent, rovnako by malo narásť aj minimum.
Keď sa skupiny dohodnú na tom, koľko eur je „nevyhnutných pre zdravý život členov domácností", ako to definuje koncepcia, príde na pretras ďalší problém. Od minima sa totiž odvíjajú ďalšie sumy.
Napríklad výška nezdaniteľného minima pri dani z príjmov fyzických osôb je 22,5násobkom životného minima. Čím vyššie je minimum, tým vyššia je nezdaniteľná časť, teda peniaze, z ktorých neodvedieme štátu žiadnu daň. Na životné minimum je však naviazaná aj takzvaná milionárska daň. Tá je dnes 86násobok životného minima.
Tomanová však zatiaľ nemá predstavu, aké vysoké by životné minimum malo byť.
Ako vláda plní sľub zreálniť inštitút životného minima
Čo sľúbili: Vláda nanovo prehodnotí konštrukciu životného minima tak, aby životné minimum ako základný inštitút (...) zodpovedalo skutočným základným životným potrebám a zároveň bolo účinným prostriedkom na riešenie tých situácií, ktoré si vyžadujú finančnú intervenciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Nový spôsob výpočtu by zabezpečil, že životné minimum by lepšie reflektovalo skutočné životné náklady. Je však iba prvým krokom k riešeniu situácie sociálne najslabších.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Životné minimum od 1.7.2009 dosahuje výšku 185,19 eur. Vláda v roku 2007 ustanovila medzirezortnú Komisiu pre rekonštrukciu životného minima, zmenu jeho konštrukcie však nepresadila. Výška životného minima sa v súčasnom volebnom období upravovala podľa rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. V praxi teda vláda len udržiavala výšku minima na rovnakej úrovni (po odrátaní vplyvu inflácie), nijako ho „nezreálnila."
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.