BRATISLAVA. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 7,3 %. "Slovenské elektrárne tri roky po sebe zvyšujú výrobu elektrickej energie vo svojich atómových elektrárňach," informovala spoločnosť. V minulom roku vyrobili Slovenské elektrárne spolu takmer 21,4 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodali do siete takmer 19,9 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Z dodávok 65,6 % predstavovali jadrové zdroje, 22,3% vodné a 12,1 % tepelné elektrárne.
Podľa Slovenských elektrární zvýšenie výroby elektrickej energie prostredníctvom atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach dosiahla spoločnosť najmä vďaka modernizácii jadrových blokov a ich následnému zvyšovaniu výkonu. Slovenské elektrárne v minulom roku zvýšili výkon prvého a druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce z 880 na 940 megawattov. V Atómovej elektrárne V2 Jaslovské Bohunice začala spoločnosť v roku 2008 postupne zvyšovať výkon dvoch 440 megawattových blokov. Disponibilný hrubý výkon v Bohuniciach v minulom roku narástol na takmer 950 megawattov a cieľová úroveň 1 000 megawattov má byť dosiahnutá v roku 2010.
Keďže atómové elektrárne nevypúšťajú žiadne skleníkové plyny, podiel elektriny dodanej bez emisií oxidu uhličitého na celkovej čistej produkcii Slovenských elektrární v minulom roku stúpol na 87,9 % oproti takmer 86,5 % za rok 2008. "Ak by elektrárne rovnaké množstvo elektriny vyrobili vo svojich klasických tepelných hnedouhoľných, čiernouhoľných alebo plynových blokoch, boli by do ovzdušia vypustili až 14,6 milióna ton oxidu uhličitého," konštatovali Slovenské elektrárne.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 683,24 megawattov inštalovaného výkonu. Predmetom činnosti spoločnosti je výroba, predaj, dovoz, vývoz a rozvod elektrickej energie, ako aj výroba a predaj tepla. SE je prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.