WASHINGTON. Rozpočtový deficit USA vo fiškálnom roku 2009/2010, ktorý sa skončí 30. septembra, dosiahne asi 1,35 bilióna USD (958,47 miliardy eur), čo je mierne zlepšenie oproti rekordnému rozpočtovému deficitu v predchádzajúcom fiškálnom roku na úrovni 1,4 bilióna USD. Oznámil to dnes Rozpočtový výbor Kongresu USA (CBO - Congressional Budget Office).
Do piatich rokov by sa deficit mohol podľa CBO znížiť na 480 miliárd USD, ale len pod podmienkou, že krajina zredukuje výdavky a zvýši príjmy do rozpočtu. Základom je, aby súbor opatrení na podporu ekonomiky, ako zníženie daní z príjmov, nehnuteľností a investícií, ktoré zaviedol bývalý prezident George W. Bush, terajšia vláda od budúceho finančného roka zrušila.
CBO zverejnil údaje len deň predtým, než prezident USA Barack Obama v rámci tradičného vystúpenia so správou o stave únie pred oboma komorami Kongresu navrhne plán trojročného zmrazenia výdavkov. Program by sa mal dotknúť viacerých sektorov hospodárstva s výnimkou výdavkov na národnú bezpečnosť, obranu a spravodajské služby.
Obama predpokladá, že program umožní ušetriť do 10 rokov približne 250 miliárd USD, pričom už v nasledujúcom fiškálnom roku chce znížiť deficit štátneho rozpočtu o 10 až 15 miliárd USD.
Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.