BELEHRAD. Je to prvá investícia Číny do srbského energetického sektora.
Belehrad neuviedol podrobnosti o podmienkach úveru, informoval len, že peniaze chce použiť na zvýšenie produkčnej kapacity elektrárne v Kostolaci, približne 100 km od Belehradu. Elektráreň je druhou najväčšou tepelnou elektrárňou v Srbsku a na celkovej produkcii elektriny v krajine sa podieľa zhruba 14 %.
"S týmito peniazmi môžme začať už tento rok rekonštrukciu dvoch blokov s kapacitou 350 megawattov," povedal Aca Markovič, výkonný riaditeľ štátnej energetickej spoločnosti EPS, ktorej elektráreň patrí. "Neskôr by sme chceli postaviť ďalší blok s kapacitou od 350 do 600 megawattov," dodal s tým, že predbežný kontrakt by mali obe strany podpísať do dvoch týždňov.
Po Ázii a Afrike Čína pomaly zvyšuje svoju aktivitu aj na Balkáne. Dnes napríklad čínska Exim Bank prisľúbila čiernohorskej štátnej lodiarskej spoločnosti úver za 47,7 milióna eur na nákup dvoch obchodných lodí. Čierna Hora bude mať 15 rokov na splatenie pôžičky s fixnou úrokovou sadzbou 3 % a 5-ročným odkladom splátok. Lode vyrobia v Číne a dodajú do Čiernej Hory do dvoch rokov.
Kedysi mala Čierna Hora 27 obchodných lodí, o ktoré ale prišla buď predajom počas krízových rokov po vojne, alebo ich postupným schátraním. Dnes nemá prímorská krajina ani jednu obchodnú loď.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.