BRATISLAVA. Úvod včerajšieho obchodovania na sa opäť niesol v negatívnej nálade, keď sa o nervozitu opäť postarali ďalšie správy z Číny, kde Bank of China a China Construction Bank, ktoré boli úradmi požiadané o zastavenie úverovania do konca mesiaca, poslúchli a pozastavili úverovanie v niektorých segmentoch.
Obchodníci sa tak čím ďalej tým viac obávajú o pomalší ekonomický rast v Číne v dôsledku pribrzdenia úverovej expanzie a pod predajný tlak sa tak okrem akcií čínskych spoločností dostávajú najmä akcie spoločností, na ktorých hospodárske výsledky výraznejšie dolieha ekonomický vývoj v Číne. Čínsky index Shanghai Composite tak počas včerajšieho obchodovania klesol o 2,42 % na najnižšiu úroveň za posledné tri mesiace.
Tradične zasiahli negatívne správy z čínskej ekonomiky aj ťažobné spoločnosti, ktoré výrazne ťažia z čínskeho dopytu, v Londýne tak klesli akcie ťažobných gigantov BHP Billiton (-1,0 %) a Rio Tinto (-1,1 %).
Počas ranného obchodovania sa nedarilo ani japonským akciám, ktoré zasiahlo aj varovanie ratingovej agentúry S&P 500, že krajina môže prísť druhý o najvyšší rating na záväzky, v prípade že nová japonská vláda nezintenzívni snahu znížiť najvyššie štátne zadlženie spomedzi popredných svetových ekonomík. Pod predajný tlak sa dostali najmä akcie bankových spoločností, vo vysokých stratách ukončili obchodovanie akcie dvoch najväčších japonských bánk Mitsubishi UFJ (-3,1 %) a Mizuho Financial (-2,7 %), japonský index Nikkei klesol o 1,78 % na vyše mesačné minimá.
Väčšina európskeho a aj úvod amerického obchodovania sa tak niesla v červených číslach, obchodníkov však v popoludňajších hodinách k nákupom nakopol januárový index spotrebiteľskej dôvery z dielne Conference Board, ktorý vzrástol na najvyššiu úroveň od pádu Lehman Brothers 55,9b. (oč. 53,6b.) najmä vďaka pozitívnejšiemu vnímaniu súčasných ekonomických podmienok.
Náladu na trhoch včera podporovali aj hospodárske výsledky popredných svetových spoločností, rekordný kvartál čo sa týka tržieb aj ziskov zaznamenala za výraznej podpory silnej vianočnej sezóny spoločnosť Apple (+1,4 %) a podobne historicky najväčšie zisky aj v súčasnosti najväčšia americká poisťovňa Travelers (+2,7 %), keď jej k tomu dopomohli investičné zisky a nízke náklady na poistné udalosti spojené so slabou hurikánovou sezónou.
V Európe zažil najlepší kvartál za posledné dva roky nemecký výrobný gigant Siemens (+5,1 %) a podčiarkol tak silný kvartál pre výrobné spoločnosti, a obchodníkov potešila aj švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis (2,1 %), ktorej k úspešnému kvartálu výrazne pomohli tržby z predaja vakcín na prasaciu chrípku. Nie všetky včerajšie výsledky však dopadli pozitívne, slabý kvartál zažila americká telekomunikačná spoločnosť Verizon (-1,7 %) a oceliarsky gigant US Steel (-11,8 %).
Európske akciové trhy tak včera zatvorili po štyroch neúspešných dňoch v zisku, britský FTSE vzrástol o 0,31 % a nemecký DAX o 0,67 %. Zisky si však nedokázali udržať americké akcie, ktoré o nich prišli v poslednej hodine, kedy sa obchodníci zbavovali rizikovejších akcií v neistote pred udalosťami nasledujúcich dní, medzi ktorými sú aj zasadnutie FEDu (20:15), voľba nového šéfa FEDu, či výročná reč prezidenta Obamu (15:00), v ktorej môže ponúknuť nové detaily ohľadom novej bankovej regulácie. Širší americký index S&P 500 tak stratil 0,42 %, najväčšími obeťami výpredajov pred koncom amerického obchodovania boli bankové akcie, najviac akcie Goldman Sachs (-2,7 %).
Koncom amerického obchodovania nastolená negatívna nálada sa dnes preniesla aj do Ázie a Európy (10:10; Nikkei -0,71 %; FTSE -1,33 %; DAX -1,14 %). Okrem už spomínaného zasadnutia FEDu a Obmamovho výročného prejavu, môžu dnešným obchodovaním zahýbať aj anualizované predaje nových domov (16:00; oč. 372 tis.). Pozornosť sa bude upierať aj do korporátnej sféry, kde dnes budú kvartálne výsledky zverejňovať americké spoločnosti United Technologies, Boeing, ConocoPhillips, či Caterpillar.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers