BRATISLAVA. Konkrétne ide o predmet zmluvy, ponuku SkyTollu a tvorbu ceny, upozornili po dnešnom poslaneckom prieskume v NDS opoziční poslanci. Poslanec za koaličný Smer-SD Peter Pelegrini tento fakt obhajoval slovami, že ide o obchodné tajomstvo spoločnosti SkyToll.
"Bolo konštatované, že cena je naviazaná na počet transakcií a tie sú naviazané na počet úsekov. To značí, že cena 26 miliárd korún (863 miliónov eur) za mýtny systém pravdepodobne nie je konečná, keďže počet úsekov od polroku 2010 nebude 850, ale 1700," upozornil ďalej poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Zástupcovia snemovne chceli v NDS vidieť aj protokoly vyskúšania jednotlivých fáz prípravy na realizáciu mýta. Tie boli podpísané diaľničnou spoločnosťou a jej riaditeľ Choma poslancom povedal, že im ich dá koncom tohto týždňa. Janiš však vyjadril pochybnosti o tom, že mýto bolo vyskúšané tak, ako hovorí zmluva.
"Ak by to tak bolo, nemohli by byť také problémy s nábehom mýta, ako sú. Mýto malo byť komplexne skúšané 28 dní vrátane vozidiel v teréne. Mali byť vyhodnocované jednotlivé transakcie, jednotlivé úseky. Na začiatku roka však nefungovalo v podstate nič a nastal chaos," pripomenul Janiš.
Predstavitelia NDS však aj naďalej tvrdia, že nový mýtny systém funguje. Janiš sa ale domnieva, že mýto funguje len v SkyTolle, NDS a na papieri, no realita na cestách je podľa neho iná. "Mýto skúšajú dopravcovia na cestách," myslí si.
Podľa Pelegriniho sú Slováci neustále svedkami škandalizácie mýtneho systému, pričom ide len o politický boj opozície. "Mýtny systém funguje, je spravodlivý a nikto nezaplatí viac, ako v skutočnosti prejazdí," zdôraznil koaličný poslanec. Zároveň si nemyslí, že je v súčasnosti dôvod na opätovný štrajk dopravcov.
V súvislosti s ďalším postupom poslancov Janiš uviedol, že "si počkáme na protokoly, pozrieme si ako boli nafázované jednotlivé kontroly nábehu mýta a budeme ich porovnávať so skutočnosťou."
Ako vláda plní sľub sprístupniť všetky informácie z verejnej správy na internete
Čo sľúbili: Vláda garantuje prístup občanov prostredníctvom internetu ku všetkým informáciám, ktorých zdrojom je verejná správa a ktoré sú zo zákona dostupné.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Umožniť ľuďom takýmto spôsobom sa podieľať na kontrole štátu je jedným z najlepších krokov, aké môže vláda v záujme transparentnosti uskutočniť. Naopak, utajovanie informácií vzbudzuje podozrenie, že vláda koná nekalo, resp. niečo nekalé pripravuje.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda presadila bezplatné sprístupnenie informácie z katastra nehnuteľností. Všeobecne však orgány verejnej správy opakovane odmietajú zverejniť vybrané dokumenty. Ministerstvá odmietali zverejniť niekoľko verejnosťou požadovaných dokumentov odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo (išlo napríklad o zmluvu o predaji emisií či zmluvu s víťazom mýtneho tendra). Orgány verejnej správy tiež odmietli zverejniť niekoľko analýz, na ktoré sa premiér či ministri odvolávali vo svojich vystúpeniach (analýza dôchodkového systému, ktorá údajne potvrdzuje nevýhodnosť druhého piliera pre nižšie príjmové skupiny či analýza výhodnosti projektov PPP pri výstavbe diaľnic).
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.