BRATISLAVA. České banky požičali Grécku 25 miliárd českých korún, čo je zhruba 958 miliónov eur. V takom objeme podľa portálu idnes.cz nakúpili dlhopisy gréckej vlády.
Banky na Slovensku tvrdia, že dlhopisy gréckej vlády či tamojších firiem nevlastnia. Rovnakú informáciu nám včera poskytla aj Národná banka Slovenska. Jediný kontakt našich bánk s gréckymi dlhopismi by tak mal byť len cez niektorých klientov, ktorým ich spravujú. Podľa centrálnej banky však ide len o nevýznamný objem.
Rizikové dlhopisy
Pre investorov sú lákadlom vysoké úroky, ktorými sa grécke dlhopisy úročia. Napríklad dlhopisy, ktoré grécka vláda vydala v utorok v objeme 8 miliárd eur, boli úročené na 6,2 percenta.
Ponúkla tak o 30 bodov vyšší výnos, než bol v tom čase aktuálny výnos gréckych dlhopisov obchodovaných na sekundárnom trhu. Záujem investorov o grécke dlhopisy dosiahol až 25 miliárd eur.
„Riziková prirážka 10-ročných gréckych dlhopisov však stúpla na 303 bázických bodov nad nemecké štátne dlhopisy. To je na člena eurozóny veľa," vraví Vladimír Vaňo z Volksbank.
Problém je v tom, že s rastúcim zadlžením Grécka klesá cena jeho dlhopisov. Ak by ich investori museli predať pred ich splatnosťou, mohli by vykázať stratu.
„Je to lotéria. Buď uveríte sľubom gréckej vlády, že bude šetriť, alebo sa prikloníte k názoru, ako nakoniec už veľakrát ukázala minulosť, že politikom v Európe sa nedá veriť," hovorí analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Riziko je v tom, že ak grécka vláda nezačne plniť sľuby, mohlo by sa stať, že v budúcnosti nepredá žiadne dlhopisy a nebude schopná splácať tie doterajšie. Otázne je, ako by sa ku gréckemu dlhu postavila Európska únia a Nemecko, ktoré Grécku zatiaľ nechcú pomáhať.
Je to napokon aj proti pravidlám únie pomáhať členom financovať dlh. Ale ani Čína, ktorá odmietla ponuku gréckej vlády kúpiť jej dlhopisy v objeme 25 miliárd eur.
Investori by tak podobne ako v prípade islandských dlhopisov museli aj tie grécke odpísať. „Grécke vládne dlhopisy nie sú zatiaľ žiadny toxický odpad. No radšej by som mal nemecké, belgické alebo francúzske dlhopisy," hovorí Pikora.
Drahá poistka
Riešením by mohlo byť poistenie proti platobnej neschopnosti Grécka. Jeho cena je však vysoká. Náklady na poistenie jeho dlhopisov v hodnote 10 miliónov eur vyskočili podľa TASR z 324 800 eur na 345 600 eur. Cena poistenia odráža očakávania trhu, že by vláda nebola schopná splácať záväzky.
Zdraželo aj poistenie portugalských dlhopisov. Či sú aj v portfóliách našich bánk, banky nespresnili. Banky totiž štruktúru dlhopisov podľa krajín nezverejňujú. Tvrdia, že väčšinu dlhopisov, ktoré vlastnia, tvoria slovenské štátne dlhopisy.