BERLÍN. Ekonomiky niektorých krajín používajúcich euro zápasia s "nebezpečnými" problémami, ktoré môžu mať osudný dopad na zvyšok eurozóny, povedal dnes nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle.
"Niektoré krajiny eurozóny majú nebezpečné slabiny. To môže mať fatálne dôsledky pre všetky krajiny eurozóny," uviedol Brüderle v prejave v Spolkovom sneme, ktorý je dolnou komorou nemeckého parlamentu.
Vysoké rozpočtové schodky niektorých krajín eurozóny, ako sú Grécko a Portugalsko, otriasli trhom so štátnymi dlhopismi a prispievajú k oslabeniu spoločnej európskej meny.
Prítomní poslanci odmenili potleskom Brüderleho slová, že každý členský štát eurozóny musí byť zodpovedný za svoju ekonomiku a verejné financie. Brüderle sa postavil proti kolektívnej finančnej pomoci pri riešení problémov spôsobených deformáciami na národnej úrovni. "Každá krajina si musí najprv urobiť svoje domáce úlohy."
Príliš veľké ekonomické rozdiely medzi členmi eurozóny môžu spôsobiť veľké napätie. Tieto nerovnovážnosti podľa Brüderleho ukazujú potrebu zlepšenia koordinácie hospodárskych a finančných politík v rámci Európskej únie (EÚ).
Podľa Brüderleho teraz leží veľký diel zodpovednosti na Nemecku, pretože ďalší vývoj európskej ekonomiky bude závisieť predovšetkým od jeho rozhodnutí. "Sme krajinou, ktorá musí prevziať vedúcu úlohu pri budovaní európskej hospodárskej stability. A my ju prevezmeme."
EÚ sa tiež musí dohodnúť na stratégii ukončenia záchranných a stimulačných opatrení, ktoré prijali jednotlivé vlády v snahe utlmiť dôsledky globálnej krízy. Brüderle je optimistický a predpokladá, že Európska centrálna banka (ECB) správne načasuje ukončenie netradičných monetárnych opatrení na podporu ekonomiky, aby sa vyhla riziku roztočenia inflačnej špirály.
Informovala o tom agentúra Reuters a internetový portál financial.de.