BRATISLAVA. Včerajšie obchodovanie prinieslo po týždňovej vlne negatívnej nálady na akciových trhoch korekciu, o ktorú sa postaral americký FED opätovným utvrdením trhov, že úrokové sadzby ponechá dlhodobo na úrovni blízko nuly a ukončil tak výpredaje, ktoré na americké trhy dorazili z Európy a Ázie.
Európske trhy ťahali nadol najmä bankové akcie, ktoré sú od minulotýždňového zverejnenia prekvapivo prísneho amerického plánu na novú reguláciu pod silným tlakom. K negatívnej nálade v sektore prispeli včera aj kvartálne výsledky druhej najväčšej španielskej banky BBVA (-6,4 %), ktorá aj napriek očakávaniu medziročného rastu kvartálneho zisku z minuloročných 519 mil. eur na takmer dvojnásobok vykázala zisk len 34 mil.
Stáli za tým najmä odpisy hodnoty problémových aktív najmä v Spojených štátoch a vytváranie rezerv pre ďalšie budúce straty. Tie výrazne rástli aj pre budúce straty z úverových portfólií v Španielsku, čo naznačuje ďalšie zhoršenie platby schopnosti španielskych veriteľov, ktorá je zasiahnutá takmer devätnásťpercentnou nezamestnanosťou v krajine.
To zasiahlo aj akcie najväčšej španielskej banky a zároveň najväčšej banky v eurozóne podľa aktív Banco Santander (-5,1 %).
Vývoj cien akcií Banco Santander
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:STD chart at Wikinvest
O nervozitu na európskych trhoch sa starala aj pokračujúca nedôvera voči schopnosti Grécka splácať svoj masívny dlh, ktorá včera poslala úroky na grécke dlhopisy nahor až o vyše 50 percentuálnych bodov, vyššie náklady na splácanie dlhu tak ešte viac skomplikujú situáciu Grécka.
Za výpredajmi Gréckych dlhopisov stála správa denníka Finacial Times o rokovaní medzi Gréckom a Čínou o predaji dlhu vo výške 20-25 mld. eur, čo ešte viac prehĺbilo obavy, že krajina nebude schopná refinancovať svoj dlh. Pod silným predajným tlakom sa tak opäť ocitli akcie gréckych bánk, medzi nimi aj akcie National Bank of Greece (-5,6 %) a Piraeus Bank (-6,9 %).
V Európe napokon klesol britský index FTSE o 1,13 % a nemecký DAX o 0,45 %, najväčšie straty však zaznamenali kvôli spomínaným dôvodom grécky Athex a španielsky IBEX, ktoré klesli o 3,89 %, resp. 2,69 %.
Nervozitu napokon minimálne dočasne ukončil včera vo večerných hodinách americký FED, ktorý opätovne potvrdil, že hodlá ponechať úrokové sadzby blízko nuly počas dlhšieho obdobia a pokračovať tým pádom v stimulácii ekonomiky, pričom pokračovať bude aj pozitívny vedľajší efekt tejto politiky, ktorým je presakovanie novej likvidity na akciové trhy.
Okrem toho vylepšil FED svoj komentár na súčasnú ekonomickú situáciu v krajine, ktorá podľa neho pokračuje v raste, ten však ostane určitú dobu len mierny. To nakoplo obchodníkov k nákupom, a kým sa pred reportom z januárového zasadnutia FEDu širší americký index S&P pohyboval v strate takmer 0,4 %, dokázal včerajšie obchodovanie ukončiť so ziskom 0,49 %.
Najväčšej korekcie sa dočkali akcie v bankovom sektore, ktoré boli v poslednom týždni pod silným predajným tlakom, spomedzi popredných amerických bánk boli na čele ziskov akcie Wells Fargo (+4,5 %) a Bank of America (+2,8 %).
Vývoj cien akcií Wells Fargo
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:WFC chart at Wikinvest
Dôvera sa počas dnešného ranného obchodovania vrátila aj na akciové trhy v Európe a Ázii (10:40; Nikkei +1,58 %; FTSE +0,82 %; DAX +1,14 %), keď ich podporil aj americký prezident Barack Obama, ktorý sa vo svojom prvom výročnom prejave vyslovil za ďalšie stimuly pre problémový americký trh práce v podobe daňových úľav pre malé a stredné podniky, či ďalších infraštrukturálnych projektov.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers