BRATISLAVA. Práve prebiehajúca kríza, ktorá vrcholila najmä v minulom roku, ukázala v prípade SR výhodu spoločnej európskej meny euro.
Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha je vlastná domáca mena výhodou, keď sa ekonomike darí. V opačnom prípade jej regulácia a udržanie v žiaducich hraniciach by si vyžiadalo obrovské finančné náklady.
Kríza, ako ďalej povedal na dnešnej konferencii o základných ekonomických proporciách vývoja ekonomiky Slovenska v roku 2010, ktorú v Bratislave zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), spôsobila, že banky podstatne sprísnili podmienky na prideľovanie úverov, najmä pre podnikateľskú sféru, a vykázali podstatne nižšiu ziskovosť.
Na strane druhej určitý konzervativizmus pri ich aktivitách na akciových trhoch sa prejavil v ich stabilite bez závažnejších otrasov.
NBS predpokladá v tomto a najmä v budúcom roku stabilizáciu globálnej ekonomiky, čo by sa malo prejaviť aj v SR. Slovenská ekonomika vzhľadom na svoju otvorenosť je veľmi citlivá práve na vývoj v najrozvinutejších krajinách, predovšetkým v rámci Európskej únie, kam smeruje podstatná časť slovenského exportu.
S výraznejším oživením ekonomiky ráta NBS prakticky v 2. polovici roka 2010 a najmä v roku 2011.
Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka oživenie slovenskej ekonomiky závisí najmä od oživenia vyspelých zahraničných ekonomík. V tomto smere, ako uviedol, "máme málo možností, keďže sa rozhoduje vonku".
Môžeme však, zdôraznil, vytvárať vhodné podnikateľské prostredie nielen pre zahraničných investorov, ale aj pre domácich, najmä malých a stredných podnikateľov. Kvalitné podnikateľské prostredie je základným predpokladom nielen ďalšieho prílevu zahraničného kapitálu, ale aj postupného ožívania domácej podnikateľskej sféry.
Štátny tajomník Ministerstva financií SR František Paľko okrem iného zdôraznil, že z finančnej a ekonomickej krízy by sme si mali vziať poučenie, vyhodnotiť jej príčiny a väčšmi sa zamerať na stredno- a dlhodobé perspektívy. Namieste je aj opatrnosť a nemyslieť si, že keď sa ekonomike darí a dosahuje osem a vyššie percentá rastu HDP, musí to tak byť vždy.