MOSKVA. Európske krajiny, do ktorých priteká ropa ropovodom Družba, si môžu vydýchnuť. Ruská a bieloruská delegácia sa v stredu (27.1.) dohodli na podmienkach dodávky suroviny bieloruským rafinériám a na zvýšení tarify jej prepravy do západnej Európy.
Ruský internetový denník Gazeta.ru dnes napísal, že zápas Rusko-Bielorusko vyhrali Rusi, ale prezident Alexander Lukašenko sa svojich cieľov ešte nevzdal. Predpokladá, že prehral bitku, ale nie celú vojnu.
Gazeta za jeden z dôkazov ruského víťazstva uviedla, že tranzitné poplatky za prepravu suroviny Družbou vzrastú len o 11 %, hoci sa Minsk vyhrážal, že ak nedostane toľko ropy, koľko žiada a za takú cenu, akú navrhne, ich zvýšenie bude viacnásobné.
Ruský nátlak bol údajne účinný. Na dlho nemenný postoj bieloruskej delegácie mal vraj zásadný vplyv postupný pokles dodávky suroviny bieloruským rafinériám. V stredu im už zostala zásoba nespracovanej ropy len na týždeň.
Minsk napokon pristúpil aj na diferencovanú cenu ropy. Pôvodne chcela dodávať Moskva krajine 6 miliónov ton suroviny s tretinovým clom, aké sa uplatňuje pri vývoze do zahraničia, ale ustúpila v tom, že množstvo ropy, ktoré Bielorusko potrebuje pre vnútornú potrebu (6,3 milióna ton), bude dostávať bez cla. Avšak za ďalší odber bude platiť Minsk celé vývozné clo. Jeho výška sa mení v súvislosti s cenou barelu ropy na svetom trhu. Ruské vývozné clo na tonu ropy je teraz 267 USD (189,74 eura).
Gazeta.ru uviedla, že rokovania trvali mimoriadne dlho preto, lebo bieloruská delegácia argumentovala, že pre vnútornú potrebu musí dostať tento rok 8 miliónov a neskôr žiadala až 15 miliónoch ton ropy.
Rusko tvrdilo, že reálna potreba bieloruskej ekonomiky nie je ročne vyššia ako 6,3 milióna ton. Tento údaj sa v septembri preverí, a pokiaľ by bolo treba dodať krajine ďalšiu surovinu, dostane ju.
Bielorusko, ktoré importovalo vlani okolo 21 miliónov ton ropy, surovinu, ktorú nepotrebovalo, spracovalo v dvoch rafinériách a pohonné látky vyvážalo na západný trh. Podľa odborníkov Minsk na tom zarobil ročne okolo 2 miliárd USD. Teraz sa jeho situácia zhorší, ale nie o celú sumu. Moskva súhlasila so zvýšením ceny za prepravu ropy cez Bielorusko o 11 % na 4,30 USD. Ročne sa jej prepravuje cez jeho územie 60 miliónov ton.
Od prvého júla tohto roku by mala vstúpiť do života dohoda Ruska, Bieloruska a Kazachstanu o jednotnom colnom priestore. Lukašenko predpokladá, že v tom prípade by sa mali stať jeho súčasťou aj produktovody, ktorými sa do zahraničia dopravujú energetické suroviny. Ak by sa jeho predpoklad splnil, získal by právo spolurozhodovať o prepravných tarifách, ktoré platia firmy. Moskva však trvá na tom, že sa energetické suroviny musia dodávať na základe samostatných dohôd.