BRATISLAVA. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce zabezpečia najmä české spoločnosti. Podľa doposiaľ zverejnených informácií z ukončených tendrov by sa malo na dostavbe 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce podieľať jedenásť dodávateľských a subdodávateľských spoločností z Českej republiky. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) naposledy uzavreli kontrakt koncom decembra minulého roka s českou firmou Sigma Energoinženýring, s.r.o.
Ako vyplýva z Vestníka verejného obstarávania, český podnik zabezpečí v rámci dostavby Mochoviec dodávku napájacích čerpadiel kondenzátu a čerpadiel chladiacej vody nedôležitej za viac ako 3,7 mil. eur.
Škoda medzi hlavnými dodávateľmi
Medzi hlavných dodávateľov dostavby dvoch jadrových blokov v Mochovciach patrí česká spoločnosť Škoda Jadrové strojírenství, ktorá podpísala kontrakt so Slovenskými elektrárňami za zhruba 375 mil. eur. Tento český podnik plánuje pri dostavbe Mochoviec využiť služby okrem spomínanej Sigmy Energoinženýring aj ďalších subdodávateľských českých spoločností ako Modřanská potrubní, a.s., Chemcomex Praha, a.s., ZAT, a.s. a Vítkovice Power Engineering a.s.
Ďalšia česká spoločnosť Škoda Power dodá pre bloky v Mochovciach parné turbíny za 114,6 mil. eur. Česká firma ČKD Praha DIZ zabezpečí v rámci dostavby atómovej elektrárne dodávku a montáž stanice chladiacej vody. Slovenské elektrárne s českým podnikom podpísal zmluvu za približne 4,8 mil. eur.
Česká spoločnosť Alstom, s.r.o., ktorá patrí do francúzskej energetickej a strojárskej skupiny Alstom Group, zabezpečí pre Mochovce modernizáciu existujúcich vysokotlakových a nízkotlakových predhrievačov a pomocných chladičov. Slovenské elektrárne podpísali so spoločnosťou Alstom zmluvu za vyše 14 mil. eur.
Český podnik Brush Sem, s.r.o. dodá pre Slovenské elektrárne generátory. Elektrárne podpísali s českou firmou kontrakt na dodávku štyroch generátorov pre potreby dostavby Atómovej elektrárne Mochovce v hodnote 45,7 mil. eur. Spoločnosť Stevenson and Associates Kancelář v České republice a.s. sa tiež zúčastní dostavby dvoch jadrových blokov. Slovenské elektrárne podpísali s touto firmou zmluvu o technickej pomoci v oblasti kvalifikácie zariadení za 800 tis. eur.
Tretí blok na jeseň 2012
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne by mali prifázovať tretí blok Mochoviec v jeseni 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr, v roku 2013. Projekt dostavby atómovej elektrárne si vyžiada celkovo zhruba 2,775 mld. eur. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Počas dostavby bude v Mochovciach pracovať v priemere približne 3 500 ľudí, pričom 200 až 300 stálych pracovných miest by malo vzniknúť po sprevádzkovaní blokov.
Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to so spomínanou českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), Atomstrojexport, VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.