BRATISLAVA. Takmer tretina ľudí na Slovensku nepozná žiadny obnoviteľný zdroj energie. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS SK, ktorá v novembri minulého roka uskutočnila prieskum na vzorke 954 respondentov starších ako 18 rokov.
"Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že najznámejším obnoviteľným zdrojom pre výrobu elektriny je veterná energia. Tento obnoviteľný zdroj uviedla takmer polovica obyvateľov Slovenska. Približne tretina ľudí pozná aj slnečnú a vodnú energiu a traja z desiatich respondentov aj energiu z biomasy," uviedla spoločnosť TNS SK.
Agentúra vo svojom prieskume tiež sledovala, aký majú postoj obyvatelia k výstavbe veterných elektrární na území Slovenska. Takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska by súhlasili s výstavbou veterných turbín vo svojom okolí.
"S výstavbou týchto turbín súhlasia štatisticky významne obyvatelia malých obcí do 1 999 obyvateľov, ďalej obyvatelia Banskobystrického kraja a respondenti vysokoškolsky vzdelaní," dodala spoločnosť. Naopak, medzi tými, ktorí by nesúhlasili (17,2 %) s výstavbou veterných turbín vo svojej blízkosti, je štatisticky významne viac starších ľudí nad 60 rokov, obyvateľov z veľkých miest nad 100 tisíc obyvateľov, respondentov z Nitrianskeho kraja a ľudí so základným vzdelaním.
"Respondenti, ktorí nesúhlasia s výstavbou veterných turbín, sa obávajú predovšetkým nadmerného hluku, poškodenia vzhľadu krajiny a ohrozenia životného prostredia," konštatovala firma TNS SK
TNS SK patrí medzi lídrov v poskytovaní marketingových informácií. Agentúra TNS SK poskytuje svoje služby od roku 1995. Realizuje zber, analýzu a interpretáciu informácií, poskytuje prieskumy, rady, pohľady do segmentácie trhu, reklamy a komunikácie, vývoja nových produktov, výkonu značiek a riadenia vlastníkmi.
Skupina TNS patrí do siete Kantar Group. Kantar Group je jedna z najväčších celosvetových skupín v oblasti marketingového prieskumu a poradenstva.
Ako vláda plní sľub podporovať zdroje obnoviteľných energií
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví motivačné pravidlá pre využívanie obnoviteľných zdrojov energií a zvyšovanie energetickej efektívnosti a získanie podpory z fondov EÚ v týchto oblastiach.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obnoviteľné zdroje šetria životné prostredie a znižujú závislosť Slovenska od dodávok energie zo zahraničia. Pri ich podpore však treba zvážiť návratnosť investícií.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda zásadným spôsobom nezvýšila motiváciu využívať obnoviteľné zdroje energií. Výnimkou je protikrízové opatrenie z roku 2009, ktorým vyčlenila 8 mil. eur (240 mil. Sk) na podporu využitia slnečnej energie a biomasy. Ministerstvo výstavby nepodporilo stavbu veterných elektrární, ako dôvod uviedlo ich nepriaznivý vplyv na stabilitu elektrickej sústavy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.