BRATISLAVA. Na Slovensko možno prídu investovať dve kanadské spoločnosti. "Momentálne registrujeme v našej databáze dva rozpracované kanadské investičné projekty," informovala manažérka Sekcie zahraničného obchodu Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Marcela Toroková.
Podľa nej jedna kanadská spoločnosť by mala na Slovensku investovať v oblasti logistiky a druhá v oblasti energetiky.
Vzájomné obchodné vzťahy medzi Kanadou a Slovenskom prezentovala Toroková na stretnutí s veľvyslankyňou Kanady pre Českú a Slovenskú republiku Valerie Raymond.
"Najperspektívnejšou sa v súčasnosti javí spolupráca s kanadskými podnikmi v automobilovom priemysle, strojárenstve, elektrotechnickom a chemickom priemysle, v spracovaní dreva a nerastných surovín, v high-tech a environmentálnych technológiách, ako aj v oblasti farmácie a zdravotníctva," dodala Toroková.
Podľa nej má Slovensko s Kanadou v posledných rokoch aktívne saldo, pričom v roku 2008 vývoz predstavoval 454,4 mil. USD a dovoz 406,4 mil. USD.
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu v súčasnosti eviduje 85 aktuálnych investičných projektov v hodnote 2,4 mld. až 2,5 mld. eur. Ako uviedla riaditeľka sekcie Priamych zahraničných investícií SARIO Andrea Chovancová, títo zahraniční investori by mohli na Slovensku vytvoriť viac ako 12 tisíc nových pracovných miest. Celkovo má agentúra rozpracovaných 139 investičných projektov.
Ako vláda plní sľub podporovať zahraničné investície
Čo sľúbili: Zahraničné investície budú patriť k prioritám mojej činnosti. Nemôžeme prísť o zahraničných investorov. O tom bola aj diskusia pri úvodných rozhovoroch, či pôjdem do vlády. Myslím si, že zahraničných investorov treba na Slovensku udržať a pokiaľ možno prilákať ďalších.
Zdroj: SME, Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva, SME, 7.7.2006, Jahnátek: Po skončení misie poďakujem
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívna podpora investícií bez ohľadu na ich pôvod zvyšuje ekonomický potenciál Slovenska.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prílev priamych zahraničných investícií začal po raste v roku 2006 klesať na historicky najnižšie úrovne v pomere k HDP. Príčinou je zastavenie privatizácie, zhoršené podmienky pre podnikanie a od roku 2009 aj kríza. Týždenník Trend začiatkom roka 2009 vypočítal, že v rokoch 2002-2006 (s výnimkou roku 2005) bolo Slovensko na špici krajín V4 v priamych zahraničných investíciách v pomere k HDP, v roku 2008 sa však prepadlo na posledné miesto.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub podporovať investície s vyššou pridanou hodnotou
Čo sľúbili: Otázkou je, ako sa nám bude dariť lákať investorov do výroby s vyššou pridanou hodnotou. Nemôžeme sem preto lákať investora, pre ktorého budú slovenské ženy za deväťtisíc korún montovať nejaké káble. To už nie je investícia, ktorú dnes potrebujeme. Musíme hľadať niečo iné.
Zdroj: Lidové noviny, 18.3. 2006, "Robert Fico: Český model nad slovenským vyhrál"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Investície s vyššou pridanou hodnotou zvyšujú konkurencieschopnosť hospodárstva, čím vytvárajú aj predpoklady pre rýchlejší rast platov. Zároveň vytvárajú podmienky pre dlhodobejšie pôsobenie investorov na Slovensku, keď znížia riziko odchodu investorov v dôsledku rastu ceny práce.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Od začiatku roka 2008 síce platí nový zákon o investičnej pomoci, podľa ktorého výška stimulov rastie so zvyšujúcim sa vzdelaním nových pracovníkov. V rokoch 2005-07 však v high-tech a medium-tech výrobných odvetviach nedošlo k výraznejšiemu rastu počtu pracovných miest, zamestnanosť vo vedomostne náročných odvetviach služieb dokonca klesla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.