BRATISLAVA. Minuloročný zisk bankového sektora klesol podľa predbežných výsledkov centrálnej banky medziročne o 45,2 % na 278,7 mil. eur. Nižšie tempo úverovania, zhoršovanie kvality úverových portfólií a výpadok devízových príjmov boli podľa Národnej banky Slovenska hlavnými dôvodmi medziročného poklesu ziskovosti bankového sektora.
Ako ešte v decembri minulého roku konštatoval generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár, slovenské bankovníctvo sa v roku 2009 ocitlo prvýkrát od doby ozdravenia a prechodu k zahraničným vlastníkom v poklese.
V hospodárskych výsledkoch bankového sektora zaznamenala stagnáciu dominantná zložka zisku bánk, a to úrokové príjmy. Kým v minulých obdobiach úrokové príjmy pravidelne rástli dvojcifernými číslami, v minulom roku stúpol čistý úrokový výnos len o 1 % na 1,561 mld. eur.
Prijatie spoločnej európskej meny od začiatku roka 2009 malo za následok podľa vyjadrení bánk výpadok príjmov z devízových operácií. Zisk sektora z devízových operácií totiž vlani klesol o 77 % na 71,8 mil. eur.
Podľa komerčných bánk je dôvodom prepadu ziskovosti aj pokles poplatkov zo zahraničného platobného styku pre znižovanie poplatkov do zahraničia na úroveň poplatkov za tuzemské prevody finančných prostriedkov. Čistý zisk sektora z poplatkov a provízií sa znížil o 11 % na 526,6 mil. eur.
Ďalším dôvodom nižšej ziskovosti je podľa bánk ich príprava na budúci rast zlyhaných úverov, pričom banky tvoria zvýšené opravné položky na krytie možnej straty. Čistá tvorba opravných položiek a rezerv bankového sektora stúpla medziročne o 23,4 % na 405,9 mil. eur.
Výrazne obmedzené hypotéky
Slovenské banky vlani pre krízu výrazne obmedzili poskytovanie hypoték. S klientmi uzavreli 6929 zmlúv, čo je takmer o dve tretiny menej ako v roku 2008. Objem schválených hypotekárnych pôžičiek v minulom roku klesol o 62 percent na 368,59 milióna eur. Vyplýva to z informácií, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke.
Najvyšší podiel na celkovom objeme poskytnutých hypotekárnych úverov mali koncom minulého roka VÚB a Tatra banka, ktoré si z neho ukrojili takmer po tretine. Na treťom mieste skončila Slovenská sporiteľňa.
Okrem zníženia objemu hypoték banky v roku 2009 tiež sprísnili podmienky pre ich schvaľovanie. Zároveň väčšinou prestali financovať celú hodnotu založenej nehnuteľnosti. Ľuďom, ktorí pre krízu prišli o zamestnanie, a majú preto problémy so splácaním úverov na bývanie, prisľúbil od januára pomoc štát. Ten za nich zaplatí časť pôžičky, aby neprišli o bývanie. Ľudia však budú musieť peniaze štátu neskôr vrátiť.
Celkovo poskytli banky do konca vlaňajška úvery na bývanie za 9,23 miliardy eur. Klasické hypotéky obyvateľstvu z toho tvorili asi dve pätiny. Výrazný podiel majú aj ďalšie úvery na nehnuteľnosti, pôžičky zo stavebného sporenia sa na celkovom objeme podieľali necelou pätinou.