BRATISLAVA. Úvod včerajšieho obchodovania sa niesol v pozitívnom duchu, keď európske a ázijské trhy dostali podporu zo Spojených štátov, kde v stredu vo večerných hodinách americký FED jemne zlepšil komentár na americkú ekonomiku a potvrdil úmysel ponechať úrokové sadzby blízko nule počas dlhšieho obdobia, čo nachvíľu akciové trhy vo vidine pokračovania prílevu likvidity upokojilo.
Nákupný signál poskytol obchodníkom aj americký prezident Barack Obama, ktorý vo svojom výročnom prejave predstavil nové plány na podporu negatívne sa vyvíjajúceho sa trhu práce v podobe daňových úľav pre malé a stredné podniky a nových infraštrukturálnych výdavkov.
Európske trhy podporili aj nové dáta z podnikovej sféry, keď pozitívne výsledky za štvrtý kvartál vykázal fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia (+9,9 %) a švédsky maloobchodník s oblečením H&M (+8,4 %).
Vývoj cien akcií Nokie
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:NOK chart at Wikinvest
Nokia zažila vynikajúci kvartál, keď dokázala aj vďaka novým modelom získať späť časť strateného globálneho trhového podielu a aj za podpory úspešného znižovania nákladov dokázala medziročne zvýšiť svoj kvartálny zisk o 65 % na takmer 950 mil. eur.
H&M sa so slabým spotrebiteľským dopytom dokázal aj vďaka širokému poľu geografickej pôsobnosti a nízkym cenám vysporiadať lepšie ako väčšina konkurencie a dokázal medziročne navýšiť svoj zisk pred zdanením o 21 %.
V popoludňajších hodinách však dorazili ďalšie nepresvedčivé ukazovatele z americkej ekonomiky a akcie si tak svoje zisky nedokázali udržať. Už tretí týždeň po sebe sklamali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré tento krát len minimálne korigovali nečakaný nárast z minulého týždňa poklesom o 8 tis. na 470 tis. (oč. 450 tis.) a naznačili obchodníkom že skorá stabilizácia na trhu práce, v ktorú mnohí po pozitívnych novembrových údajoch verili, sa nekoná.
Neoslnili ani objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré vrástli len o 0,3 % (oč. +2,1 %), na druhej strane však index očistený od najvolatilnejších zložiek, ktorými sú dopravné prostriedky a vojenské stroje, vzrástol o 0,9 % (oč. +0,5 %).
Po otvorení amerických trhov sa však ukázalo, že aká silná je súčasná nervozita na akciových trhoch, ktorú živia aj obavy o ďalší vývoj v Grécku a Číne. Hlavné európske indexy sa dostali z vyše percentných ziskov do hlbokých strát, britský FTSE klesol o 1,37 % a nemecký DAX o 1,82 %.
V Spojených štátoch klesol širší index S&P 500 o 1,18 % na najnižšiu úroveň od začiatku novembra, pričom ho nadol ťahali najmä technologické akcie. Pričinil sa o to aj výrobca čipov pre mobilné telefóny Qualcomm (-14,2 %), ktorý po slabších kvartálnych výsledkoch znížil prognózy tržieb na rok 2010, keď neočakáva výraznejšie ekonomické oživenie vo vyspelých krajinách, a tým pádom ani rast dopytu.
Qualcomm tak upozornil, že rok 2010 nemusí byť pre technologické akcie až taký úspešný, ako mnohé spoločnosti prognózujú a tak sa akcie v technologickom sektore obchodovali hlboko v červených číslach. Nedarilo sa ani akciám výrobcu telefónov Motorola (-12,4 %), ktorá týždeň pred zverejnením kvartálnych výsledkov vyhlásila, že dosiahne stratu, a ani akciám Apple (-4,1 %) deň po predstavení nového produktu iPad.
Vývoj cien akcií Motoroly
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:MOT chart at Wikinvest
Výpredaje pokračovali aj počas dnešného ranného obchodovania v ázijsko-pacifickom regióne (Nikkei -2,08 %; ASX -2,22 %), v Európe už v úvode obchodovania akciové trhy korigujú časť včerajších strát (10:00; FTSE +0,82 %; DAX +1,03 %).
K miernemu ústupu nervozity prispelo aj očakávané potvrdenia šéfa amerického FEDu Bernankeho do ďalšieho funkčného obdobia, ktoré sa začne vo Februári. Na makroekonomickej úrovni bude počas dnešného dňa ostro sledované zverejnenie prvého odhadu anualizovaného HDP v Spojených štátoch (14:30; oč. +4,5 %), okrem toho dorazí z Ameriky aj januárová výrobná dôvera v regióne Chicaga (15:45; oč. 57,3b.) a finálna januárová spotrebiteľská dôvera (15:55; oč. 73,1b.).
Výsledková sezóna bude dnes slabšia ako po iné dni, z globálne významných spoločností bude kvartálne výsledky len energetický gigant Chevron a to pred otvorením amerických trhov.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers