BRATISLAVA.
"Ak by sme nemali spoplatniť cesty I. triedy, urobíme veľké problémy inej skupine obyvateľstva. Tadeto cesta nevedie," uviedol pre TASR generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného (VÚD) v Žiline Ľubomír Palčák.
V tejto súvislosti upozornil, že pri zavedení spoplatnenia ciest mýtom sa každý podnikateľ prirodzene správa tak, že sa bude snažiť šetriť a minimalizovať svoje náklady. Hľadá preto iné možnosti a iné trasy, aby sa vyhol plateným úsekom.
Závery analýz podľa neho jednoznačne hovoria, že na Slovensku musia byť spoplatnené aj cesty nižšej kategórie. "Ak by neboli cesty I. triedy spoplatnené, došlo by k výraznému odklonu dopravy práve na tieto cesty. Čísla vychádzajú od 10 do 30 %, čo by malo výrazný negatívny dopad na tieto cesty," priblížil.
1 kamión ako 30 000 áut
Ako príklad negatívneho vplyvu nákladnej dopravy na vozovky uviedol, že napr. prejazd jedného 40-tonového kamiónu zanechá na cestnej infraštruktúre také následky, ako prejazd 30.000 osobných vozidiel.
Rástli by tak výrazne prevádzkové náklady na opravy a údržby ciest, ako aj externé náklady spojené so životným prostredím, hlukom, znižovaním bezpečnosti či zvyšovaním nehodovosti.
Mýto je okrem zdroja peňazí pre štátny rozpočet aj dôležitým nástrojom regulácie intenzity dopravy na cestách, pripomenul Palčák.
"Môj názor je taký, že ak by sme nemali spoplatniť cesty I. triedy, tak by sme vôbec nemali spúšťať mýtny systém ako taký, lebo by sme dosiahli úplný opak toho, čo chceme. Nákladnú dopravu by sme vyhnali na tieto cesty a po diaľniciach by nám chodili asi iba osobné autá," upozornil.
Pomôcť by mohlo zníženie cestnej dane
Zavedenie mýta podľa analýz VÚD v závislosti od využívania spoplatnených ciest konkrétnymi dopravcami zvýši ich náklady o približne 5 až 20 %. V opačnom smere však bude už čoskoro pôsobiť zníženie spotrebnej dane z nafty o 11,3 centa na liter, ktoré začne platiť od 1. februára.
"Takže nie je pravda, keď zaznievajú vyjadrenia, že v súvislosti s mýtom dôjde k päť- až šesťnásobnému nárastu nákladov dopravcov," zdôraznil Palčák.
Jednotlivé problémy organizačného a technického charakteru, ktoré sa v súvislosti so zavedením mýta po 1. januári tohto roka objavili, treba podľa neho čo najskôr odstrániť. Cestou však nie je znižovanie rozsahu spoplatnených ciest.
Jedným, už realizovaným opatrením, je spomínané zníženie spotrebnej dane, ďalším by mohlo byť zníženie cestnej dane. Tá je však v kompetencii vyšších územných celkov, ktorých rozpočty sú v čase krízy výrazne napnuté.
"Musia sa hľadať iné nástroje, ktoré sme už naznačovali vo svojich analýzach, ako sú rôzny bonusy, vrátky. Všetko to musí byť samozrejme viac rozpracované a v súlade s európskymi smernicami," dodal Palčák.