DAVOS. V rovnakom úsilí pokračovali predstavitelia úverových ústavov aj na Svetovom ekonomickom fóre (SEF), ktoré do nedele (31.1.) prebieha vo švajčiarskom Davose.
Robert Diamond, šéf britskej banky Barclays a šéf Deutsche Bank Josef Ackermann odmietli najnovšie návrhy amerického prezidenta Baracka Obamu na väčšiu reguláciu finančných trhov na zavedenie takzvanej Tobinovej dane. Šéf brokerskej spoločnosti GFI Michael Gooch povedal, že ak sa zavedie dodatočné zdanenie bánk, v dôsledku čoho dôjde k poklesu likvidity na kapitálovom trhu, malé a stredne veľké podniky sa ťažšie dostanú ku krátkodobému a dlhodobému kapitálu. Gooch pre denník Financial Times dodal, že ak sa pre zdanenie bánk rozhodne len Washington sám, poškodí dolár ako univerzálnu svetovú rezervnú menu. Podľa neho môže dôjsť k veľkému výpredaju dolárov.
Bez ohľadu na miliardy, ktoré dostali banky od vlád vybraných od daňových poplatníkov, úverové ústavy si odkladajú obrovské sumy, aby vyplácali zamestnancom mastné bonusy a vysoké základné platy. Pritom ich vlastné podnikanie je spojené s vysokými rizikami. Kritici, z ktorých sú mnohí s politickými právomocami, vidia v tomto prístupe nepoučiteľnosť bankovej sféry, ktorá zo súčasnej krízy nedokáže vyvodiť nijaké správne závery.
Ešte vlani prišiel s ideou zdanenia finančných transakcií šéf britského finančného dohľadu FSA Adair Turner. Jeho návrh získal pomerne silnú podporu aj v Nemecku. Americký ekonóm a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu James Tobin navrhol zdanenie medzinárodných devízových transakcií ešte v roku 1972. O tomto nástroji regulovania finančných trhov sa stále diskutuje a mnohí v ňom vidia prostriedok ako získať dosť peňazí na podporu zaostalých krajín.
Treba však vidieť, kto a čo hovorí, a prečo to hovorí. GFI je proti zdaneniu transakcií z vlastných zištných záujmov. Spoločnosť má príjem z obchodných poplatkov. V treťom štvrťroku jej priniesli 192 miliónov USD (137,48 milióna eur). A v decembri jej každý obchodný deň zvyšoval konto príjmov o 2,3 milióna USD. Firmy ako GFI sprostredkúvajú transakcie medzi veľkými bankami. Pôsobia aj na trhoch s úvermi, akciami, surovinami a energiou a v mimoburzovom obchode majú mimoriadne silnú pozíciu.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.