PRAHA. Problémy vysoko zadlženého Grécka už majú reálny vplyv aj na Českú republiku (ČR). Svetoví investori sa boja riskovať a prudko klesá záujem aj o české štátne dlhopisy. Od začiatku januára výnos z desaťročných českých štátnych dlhopisov vzrástol z 3,9 % na 4,4 %, čo je takmer o osminu.
Keď výnosy z dlhopisov rastú, znamená to, že na trhu ich ceny klesajú. Investori totiž požadujú vyšší zárobok, aby si ich vôbec kúpili. To je nepríjemné pre ľudí, ktorí majú peniaze v českých dlhopisových fondoch. Tie majú totiž nakúpené práve české vládne dlhopisy. Zvýšenie výnosov a pokles cien dlhopisov na trhoch teda ich majetok znehodnocuje. Napríklad jeden z najväčších ING Český fond obligácií prišiel za posledný mesiac o 1,35 %.
Nie sú to však iba problémy Grécka, ktoré odradzujú investorov od českých štátnych fondov. "Na jednej strane začali padať akcie na svetových burzách, čo znamená, že investori dávajú peniaze skôr do bezpečnejších nástrojov, ako sú dlhopisy vyspelých krajín. Predovšetkým si však začínajú uvedomovať, že české štátne financie nie sú úplne v poriadku," vysvetľuje hlavný ekonóm Patria Finance David Marek.
Česko hospodári s rekordným deficitom, ročne zaplatí iba na úrokoch z dlhu cez 60 miliárd Kč (2,29 miliardy eur). A rast výnosov dlhopisov na burzách môže financovanie dlhu ešte predražiť. Investori totiž v prípade novo vydaných dlhopisov budú požadovať vyšší úrok. Nervozitu okrem toho posilnilo ešte to, že poslanecká snemovňa kvôli poslancom ČSSD pôvodne vôbec nezaradila na program schôdze zákony, ktoré majú vydávanie nových dlhopisov umožniť.
Vo štvrtok (28.1.) síce sociálni demokrati nakoniec súhlasili so zaradením zákona o dlhopisoch na schôdzu snemovne, ale bez časového určenia. Chcú totiž najskôr hovoriť o dlhopisoch s ministrom financií Eduardom Janotom. A to aj o dlhopisoch za 20 miliárd Kč, ktoré Janota chystá výhradne pre fyzické osoby.
Výnosy z českých dlhopisov najviac vyskočili v prvej polovici vlaňajška pre hospodársku krízu. S tým, ako sa situácia v českej ekonomike začala zlepšovať, však výnosy prudko klesli. Pre mnoho dlhopisových fondov to tak bol rekordný rok. Teraz však môžu začať majetok strácať. "Myslím, že výnosy z dlhopisov v Česku ďalej porastú. Veľkou neznámou sú tiež voľby, ktoré na rozdiel od minulých rokov pozorne sledujú ratingové agentúry," uviedol ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Napriek tomu má situácia v Česku ďaleko ku gréckemu modelu, kde sú výnosy najvyššie v histórii.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.