SME

Peňazí na dotácie pre bytovky bude menej

Vlani rezort výstavby pre nedostatok peňazí odsunul 250 žiadostí o dotácie na opravu niektorých porúch bytoviek. Tento rok je peňazí v rozpočte ešte menej. Na podanie žiadostí je čas len do 15. februára.

Ak nepribudnú peniaze, rezort výstavby bude môcť tento rok vyhovieť o  polovicu nižšiemu počtu žiadostí o dotácie na opravy bytových domov ako vlani.Ak nepribudnú peniaze, rezort výstavby bude môcť tento rok vyhovieť o polovicu nižšiemu počtu žiadostí o dotácie na opravy bytových domov ako vlani. (Zdroj: Ilustračné - TASR)

BRATISLAVA. Prideľovanie dotácií na odstránenie systémových porúch bytových domov v tomto roku čaká jediná zmena - bude na ne menej peňazí. BRATISLAVA. Poskytovanie dotácií na odstránenie systémových porúch má zostať zachované aj na budúci rok. No plánujú sa niektoré zmeny. Ministerstvo výstavby ich pripravuje v zákone o dotáciách, platiť majú od 1. januára 2011.

Dotácie poskytuje ministerstvo výstavby a v rozpočte má na ne 9,96 milióna eur. Vlani bolo na dotácie 13,28 milióna, po úprave to stúplo až na 19,62 milióna. Žiadateľom môže štát na dotáciách zaplatiť aj polovicu výdavkov. Ide vlastne o akýsi účelový nenávratný dar.

SkryťVypnúť reklamu

Každoročný veľký záujem (vlani napríklad vyhovovalo požiadavkám takmer 600 žiadostí, no peniaze stačili len pre 343 z nich), môže tento rok čiastočne poklesnúť. Deväť z dvanástich výnosom definovaných porúch totiž možno riešiť zateplením. Veľa vlastníkov z bytoviek si doplnilo zdroje cez vlaňajší pôžičkový zatepľovací program Štátneho fondu rozvoja bývania.

Pomôže aj niečo navyše

Kto má šance

  • Žiadať o dotácie možno len
    na definované systémové poruchy. Tie sú vo výnose
    ministerstva výstavby. Patria k nim napríklad porucha
    obvodového plášťa bytovky
    (zateká tam, kde sa spájajú steny) alebo poruchy
    prejavujúce sa trhlinami
    na schodoch či lodžiách.

  • Ako príloha sa predkladajú aj také dokumenty, ako je projektová dokumentácia a právoplatné stavebné povolenie. Keďže dotácia je len na časť peňazí, okrem iného sa predkladajú aj
    doklady o vlastných zdrojoch.

  • K najčastejším chybám žiadostí patrí predkladanie len takzvaného indikatívneho úverového prísľubu z banky namiesto záväzného, či
    predloženie už neplatného stavebného povolenia.

  • Body sa pridávajú za urobené práce na dome, za každé 0,03 eura na štvorcový meter plochy bytu mesačne odvedených do fondu opráv (najviac 75 bodov), ak ide o havarijný stav, za už
    uzatvorenú zmluvu so stavebnou firmou, za vek bytovky, za opakované predloženie žiadosti a za každý pracovný deň medzi odovzdaním úplnej žiadosti
    a termínom 15. februára.


SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: ministerstvo výstavby, krajské stavebné úrady, Váš správca

Žiadosti o dotácie začali na krajské stavebné úrady prichádzať od prvého pracovného dňa tohto roka. O tom, ktoré vyberú rozhoduje bodovací systém.

„Najväčšiu šancu na úspech majú domy, ktoré majú všetky podklady pripravené na podanie hneď na začiatku januára a zároveň sa o svoj dom aj v predchádzajúcich obdobiach starali," hovorí investičná manažérka spoločnosti Váš správca Ivana Feketeová.

Vysoko sa hodnotia práce na dome v posledných štyroch rokoch pred podaním žiadosti, či už ide o obnovu alebo modernizáciu spoločných častí a zariadení domu. Do úvahy sa berie aj investícia, ktorú dom plánuje robiť napríklad v nasledujúcom roku súbežne s odstránením systémovej poruchy, na ktorú sa žiada dotácia. „Tieto doklady nie sú zaradené medzi povinnými, ale zavážia," radí Feketeová.

SkryťVypnúť reklamu

Preinvestované práce by sa mali zdokladovať napríklad zmluvou o dielo, prípadne faktúrami a dokladmi o úhrade, či odovzdávacím protokolom. Plánované investície zasa podpísanou zmluvou o dielo, z ktorej bude jasný rozsah prác a výška investície.

Vlastníci musia mať zároveň zabezpečené financie. Vyššiu šancu majú aj žiadatelia, ktorí prispievajú vyššou sumou do fondu opráv a v predchádzajúcich rokoch neuspeli.

Až keď miniete vlastné

Vyhovujúce žiadosti v pridelenom finančnom limite zasielajú krajské stavebné úrady na ministerstvo 10. marca. „Ministerstvo každú doručenú žiadosť opätovne overí a posúdi. Pre vyhovujúce a finančne kryté žiadosti vypracuje návrh zmluvy o poskytnutí dotácie," opisuje ďalší postup rezort výstavby. Žiadatelia sa o tom, či uspeli spravidla dozvedia ešte v marci.

SkryťVypnúť reklamu

Schválené peniaze ministerstvo po podpise zmluvy poukáže na účet krajského stavebného úradu. Ten ich uvoľní až po vyčerpaní vlastných zdrojov žiadateľa a iba formou bezhotovostnej úhrady faktúr. Doklady a ich súlad s vykonanými prácami musí overiť žiadateľ a pracovník krajského stavebného úradu. Za vlastné zdroje sa považujú peniaze z fondu opráv, alebo úver.

Keď zostanete pod čiarou

Tí, ktorí tento rok neuspejú majú možnosť buď čakať ďalší rok alebo prefinancovať všetko cez úver z banky. Vhodný môže byť aj kompromis.

„Keď má dom napríklad tri systémové poruchy, vlastníci to riešia tak, že jednu alebo dve odstránia z úveru, prípadne aj v kombinácii s fondom opráv, a na zvyšok opakovane požiadajú v ďalšom roku," hovorí Feketeová. Vtedy však musia rátať s možnou zmenou predpisov a aktualizáciou niektorých dokladov.

SkryťVypnúť reklamu

S čím rátať

Chcete žiadať o dotáciu na budúci rok? Prišiel čas začať s prípravou.

1. Tento rok sa dáva 50 percent z nákladov, najviac 18 eur na štvorcový meter
Pripravovaný zákon o dotáciách môže všeličo zmeniť.

2. Bez dohody to nejde
Súhlas na podanie žiadosti musí byť udelený na schôdzi a musí o tom existovať zápis - predkladá sa originál alebo overená kópia.

3. Príprava bude stáť veľa peňazí
Pri menších domoch to môže byť 3500 eur, pri väčších aj do 10 000 eur. Najdrahší je projekt.

4. Ak sa porucha odstraňuje zateplením, overte si firmu
Stavbu musí urobiť zhotoviteľ, ktorý má na tepelnoizolačný systém na vonkajšiu tepelnú ochranu stien potvrdenie vydané inšpekčným orgánom.

5. Čaká vás boj s časom
Len vypracovanie projektu môže trvať tri až šesť mesiacov, Ďalšie tri mesiace môže trvať, kým dostanete právoplatné stavebné povolenie.

SkryťVypnúť reklamu

Halka Tytykalová

Bude treba nový projekt

Ak ste neuspeli v zatepľovacom programe, pripravený projekt vám pri dotáciách nepomôže.

BRATISLAVA. Tohtoročný termín na podávanie žiadostí o dotáciu na odstránenie systémových porúch bytových domov je zaujímavý len pre pripravených. Spísanie žiadosti síce nie je problém, no príprava príloh trvá aj deväť mesiacov.

Na poslednú chvíľu to nestihnú ani žiadatelia, ktorí pre rýchle vyčerpanie peňazí vlani neuspeli v programe zatepľovania. A to aj napriek tomu, že ich systémovú poruchu na dome mohli takto stavebne vyriešiť.

„Projekt na zateplenie podľa vládneho programu zatepľovania má úplne iný charakter a iné podmienky a náležitosti oproti projektu na odstránenie systémovej poruchy," píše sa v stanovisku rezortu výstavby. Použiť sa preto nedá. „Samozrejme, každý projekt sa dá prepracovať, ale v danom prípade pôjde prakticky o nový projekt," vysvetľuje ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z dokumentov, ktoré sa prikladajú v žiadosti o dotácie na opravu bytovky, je napríklad evidenčný list systémovej poruchy bytového domu. Ten okrem zhrnutia technických údajov a popisu porúch navrhuje spôsob ich odstránenia.

Halka Tytykalová

Zákon môže zmeniť pravidlá

Ministerstvo výstavby pripravuje nový zákon o dotáciách. Zmeny čakajú aj rozdeľovanie peňazí na opravy bytoviek.

Čo bude inak

  • Na predkladanie žiadostí
    o dotácie na odstránenie
    systémových porúch má od
    roka 2011 platiť nový termín od
    15. januára do konca februára.

  • Žiadatelia, ktorí budú poruchu stavebne riešiť celoplošným
    zateplením, dostanú menej.
    Podiel dotácií sa zníži z 50
    na 30 percent z nákladov.

Zoznam systémových porúch, na ktoré bude možné dotácie získať, zostáva v návrhu zákona zatiaľ rovnaký. Zmeniť by sa však mal termín na prijímanie žiadostí a v niektorých prípadoch aj výška dotácie.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh rozlišuje, či ide o opravy systémových porúch s pridanou hodnotou v podobe úspor na teple, alebo len o opravy systémových porúch.

Tam, kde sa systémová porucha upraví celoplošným zateplením, by mal štát prispieť dotáciou len do výšky 30 percent oprávnených nákladov. V ostatných prípadoch zostáva súčasných 50 percent.

Po novom by malo byť na predkladanie žiadostí trochu viac času. Úrady ich budú prijímať od 15. januára do konca februára. Návrh zákona zatiaľ prešiel iba medzirezortným pripomienkovacím konaním.

Halka Tytykalová

Vo fonde už vypredali

Peniaze na úvery na obnovu bytových domov zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa prakticky minuli.

BRATISLAVA. Dotácie na odstraňovanie systémových porúch z ministerstva výstavby sú jednou z možností, ako získať peniaze na zlepšenie bývania. Ďalšou je Štátny fond rozvoja bývania. Ten však poskytuje len zvýhodnené pôžičky.

SkryťVypnúť reklamu

Vo fonde sa v rámci obnovy dá uchádzať o úver na zateplenie bytového či rodinného domu, na obnovu alebo modernizáciu spoločných častí a zariadení bytoviek alebo na odstránenie statických nedostatkov bytového domu. Žiadať možno počas celého roka, no každoročný záujem je tak vysoký, že rozhodujú prvé dni v roku. Podľa rezortu výstavby, fond má tento rok zatiaľ na úvery pre obnovu 27 miliónov eur. Koncom januára už prišli žiadosti za vyše 29 miliónov.

Fond vlani rozdeľoval pôžičky aj z vládneho zatepľovacieho programu. Napriek tomu, že sa peniaze vyčerpali, žiadosti prichádzajú ďalej. Fond ich musí vrátiť, tento rok na ne nie sú peniaze.

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 4. 2025)
USD 1.142
AUD 1.781
CZK 25.015
JPY 161.680
CAD 1.579
GBP 0.858
HUF 409.030
PLN 4.292
CHF 0.938
SEK 10.940

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 196
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 567
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 031
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 890
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 500
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 135
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 428
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 713
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 710
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 505
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 067
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 854
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Valdis Dombrovskis.

Trump sa cielene zameral aj na konkrétne sektory v EÚ.


TASR
Oceľ z oceliarní ArcelorMittal. Ilustračná fotografia.

Ide o reakciu na krízu v európskom oceliarskom sektore.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent.

Podľa ministra financií USA obe strany čakajú na tú druhú.


TASR
Ilustračné foto.

Výber mýta medziročne vzrástol o štyri percentá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 428
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 713
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 710
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 505
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 067
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 854
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťZatvoriť reklamu