BRATISLAVA. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS) je už zapísaná v Obchodnom registri SR. Táto firma má zabezpečiť výstavbu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
V spoločnom podniku má slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) 51-percentný podiel a česká energetická skupina ČEZ drží v podniku 49 percent akcií.
"Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska sa stal Štefan Šabík, bývalý vrchný riaditeľ divízie riadenia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti," informoval v tlačovej správe hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobroslav Dobák.
Základné imanie Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska je 216,357 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vložila do spoločného podniku nepeňažný vklad vo forme pozemkov, budov, technických štúdií, personálnych zložiek, pohľadávok, záväzkov a ďalších aktív a pasív v hodnote 119,693 mil. eur.
Zároveň slovenská firma prispela do spoločného podniku aj peňažným vkladom v sume 1,683 mil. eur.
Česká energetická skupina vložila do spoločného podniku vlastný kapitál formou peňažného vkladu v celkovej výške 116,616 mil. eur.
Slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť nominovala do novovzniknutej firmy generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva, rovnako ako aj predsedu dozornej rady.
"Manažérska kontrola spoločnosti funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov, ktorý sa premietne do všetkých orgánov spoločnosti," dodal Dobák. Vznik Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska odsúhlasila v novembri minulého roka aj Európska komisia.
Počas 12 až 18 mesiacov od vzniku spoločnosti sa predpokladá ukončenie štúdie uskutočniteľnosti. "V procese štúdie sa preskúmajú podmienky lokality, zhodnotí sa vhodnosť dostupných technológií, určí sa inštalovaný výkon, popíše sa organizácia projektu, jeho obchodné zabezpečenie, finančná a ekonomická stránka projektu, ako aj náklady na výstavbu," spresnil Dobák.
Nová jadrová elektráreň, ktorá by mala vyrásť na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1, by mala pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií, nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur.
Na financovanie nového jadrového zdroja by nemali byť použité verejné zdroje. Projekt by mal byť financovaný výlučne pomocou cudzích zdrojov. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.