BRATISLAVA. Zhruba dvadsať hodín strávili kamionisti zadržaní na parkovisku na Triblavine pred Bratislavou. Z cesty ich tam predvčerom odklonili policajti.
„Je to policajný štát. Ak niekto uprie slobodu tým, že odstaví 20 vodičov na parkovisku, kde nie je toaleta, voda, a nikam ich nepustí, neviem to nazvať inak. Je to otázka ľudských práv," povedal o zásahu polície proti dopravcom člen vedenia únie autodopravcov Rudolf Páleš.
Dopravcov včera poobede „vyslobodili" osobnými autami, kamióny však museli zostať na parkovisku. Niektorí z nich sa tak dostali na včerajší protest pred Úrad vlády. Zúčastnení hovorili o gestape či eštebákoch.
Z jedenástich požiadaviek, ktoré pôvodne predložila Únia autodopravcov, sú dve nereálne a štyri už boli splnené. Čítajte viac v texte analytika Jozefa Drahovského.
Cestný a policajný zákon
Polícia hovorí, že konala v medziach zákona, konkrétne cestného. „Týmto konaním sme predišli možnému dopravnému kolapsu v hlavnom meste," povedal hovorca bratislavského krajského policajného riaditeľstva František Peczár.
Dopravcovia považujú zásah na Triblavine za najzávažnejší dôvod, pre ktorý chystajú hromadnú žalobu na prokuratúru a sťažnosť za porušovanie charty ľudských práv Európskej únie do Štrasburgu.
Z vyjadrení právnikov vyplýva, že sú zrejme v práve. „Policajti môžu vodičom nákladných vozidiel zakázať jazdu, no tento zákaz musí trvať len naozaj nevyhnutný čas," hovorí právnik Vendelín Benkóczki, odvolávajúc sa na zákon o Policajnom zbore. Vraví, že v tomto prípade sa tak podľa doteraz zverejnených informácií „zrejme nepostupovalo v prísnom súlade so zákonom".
Súhlasí s ním aj právnik Ján Buocik. V zákonoch sa totiž tiež píše, že policajt je povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby, do ktorej práv a slobôd policajt konaním zasahuje.
„Policajt nesmie pripustiť, aby v súvislosti s jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma," povedal. Zásah do práv dopravcu nesmie prekročiť „nevyhnutnú mieru na dosiahnutie účelu, ktorý policajt svojou činnosťou sleduje". Dopravcovia upozorňujú, že také policajné zásahy ako u nás si inde štátna moc nedovolí. Vo Francúzsku dopravcovia dokonca zablokovali čerpacie stanice a polícia proti nim tak nezasiahla.
Cestný zákon nad ústavu
Skôr, než dopravcovia podajú žalobu, chcú sa stretnúť a spísať všetky incidenty, ku ktorým došlo. Okrem zásahu na Triblavine hovoria aj o násilnom správaní polície v Prešove. Spisovať budú aj rozdané pokuty a odobrané vodičské preukazy.
Buocik upozorňuje, že oprávnenosť zásahov proti štrajkujúcim dopravcom je otázna. Tento druh štrajku totiž nie je osobitne upravený inde než v ústave. Cestný zákon, na ktorý sa odvolávajú policajti, by nemal obmedzovať ústavné práva, keďže tie majú vyššiu právnu silu.
Prečítajte si manuál, podľa ktorého sa polícia riadila počas protestov.
Zastrašovanie zabralo. Ostrý štrajk sa skončil
Kamionisti protestujúci proti nastaveniu mýta sa včera sťahovali z ulíc. Niektorí pre zásah polície, iní z obavy pred ním.
BRATISLAVA. Dopravcovia včera vzdali ostrý protest. „Štrajk sa nekončí, len ho posúvame do ďalšej roviny," povedal prezident únie autodopravcov Jaroslav Polaček.
Dopravcovia sa stiahli pre zásahy a zastrašovanie polície. Na včerajší večer ešte naplánovali spanilú jazdu po Bratislave, ale osobnými autami. Ďalší postup doladia na zraze dopravcov. Polaček nevedel povedať, ako by mal štrajk pokračovať, bude to záležať najmä na dopravcoch, ktorí sú podľa jeho slov v tejto chvíli vystrašení.
Bolo ich málo
V Žilinskom kraji sa protestujúci stiahli včera ráno po varovaniach tamojšej polície, že v opačnom prípade na nich pošlú jednotky rýchleho nasadenia. „Nemienia riskovať autá a životy, tak sme sa rozhodli, že to radšej rozpustíme," povedal koordinátor štrajku pre Žilinu, ktorý si neprial byť menovaný.
Kamionisti zmizli aj z Banskobystrického kraja, kde čiastočne blokovali cestu prvej triedy na výjazde z Bystrice smerom na Brezno. Protest ukončili včera ráno aj autodopravcovia v Trnave. Podľa ich koordinátora Rudolfa Pašáka na Hlbokej ulici prečkala noc asi desiatka kamiónov. „Nemalo to význam, bolo nás málo. Mali sme obavy, že tak, ako polícia postupovala na strednom a východnom Slovensku, bude aj u nás," povedal.
Radšej ustúpili
Asi pätnásť kamiónov blokovalo v noci z pondelka na utorok jeden pruh štvorprúdovky v Košiciach Barci. Ráno sa vodiči dohodli, že protest prerušia. „Dozvedeli sme sa, že polícia má tvrdo zakročiť. Rozhodli sme sa, že rozumnejšie je ustúpiť. Už včera vzali niektorým vodičáky a dali pokuty, dnes nás údajne mali odťahovať. Ľudia by prišli o prácu," povedal koordinátor Jozef Ondruš.
Podľa neho vláda prostredníctvom polície porušila ústavou garantované právo na štrajk. „Štrajk bol dopredu vyhlásený. Ficova 'sociálne cítiaca' vláda sa vyfarbila - namiesto podpory pracujúcich poslal na nás políciu. Nie som ústavný právnik, ale vláda prostredníctvom polície pošliapala naše práva."
Niektorí vodiči vyčítali organizátorom, že štrajk nebol pripravený, preto tak dopadol. Podľa Ondruša mal zmysel. „Naznačili sme, že vieme bojovať za svoje práva. Mrzí ma však, že sme nezískali väčšiu podporu dopravcov. Ľudia by sa mali prebudiť a nenechať so sebou manipulovať.
Daniela Krajanová, SITA