BRATISLAVA. Za prevod eur do zahraničia by mal klient zaplatiť banke rovnaký poplatok ako za domáci prevodný príkaz. Tak to nariaďuje európska legislatíva a banky na Slovensku tomu prispôsobili svoje cenníky.
Problém je však v balíkoch služieb spojených s účtom, ktoré obsahujú niekoľko transakcií za jednu cenu. Niektoré banky do balíkov totiž zahrnuli iba domáce prevodné príkazy. Ak klient urobí regulovaný prevod eur do zahraničia, banka mu ho spoplatní nad rámec balíka. Na tento problém upozornil aj jeden z klientov ČSOB, ktorý sa obrátil priamo na Brusel.
Názor komisie je jasný
Európska komisia tvrdí, že balík služieb, ktorý ponúka nižšie poplatky pre platby v eurách, nesmie byť limitovaný len pre domáce prevodné príkazy v eurách. Takéto obmedzenie by mohlo ísť proti základným princípom regulácie, teda rovnosti poplatkov pre platby v eurách v EÚ, uviedla komisia pre SME.
„Ak je v balíku služieb ponúknutá platobná transakcia v eurách, mal by zahŕňať rovnako domáce aj cezhraničné transakcie v rámci spoločenstva. Jedinou výnimkou je situácia, keď banka neponúka zákazníkom cezhraničné platby," povedal zástupca vedúceho oddelenia pre maloobchodné otázky, spotrebiteľskú politiku a platobné systémy EK Eric Ducoulombier.
Rozpor je v tom, ako niektoré banky čítajú európske nariadenie. Podľa Slovenskej bankovej asociácie nariadenie priamo hovorí o cenách regulovaných prevodov, nie však o obsahu balíkov služieb. Preto môžu podľa nej vzniknúť rôzne interpretácie. „Je vecou Národnej banky, aby posúdila, či aktivita konkrétnej banky je v súlade s nariadením," povedal analytik bankovej asociácie Marcel Laznia.
Národná banka zatiaľ uviedla len toľko, že podnet preveruje. Ako ona číta zákon, nepriblížila.
Banky to interpretujú inak
ČSOB už k podnetu klienta, ktorý sa obrátil na Brusel, poskytla Národnej banke stanovisko. Pre SME potvrdila, že poskytuje služby v súlade s platnou legislatívou. „Balíky služieb obsahujú vybrané transakcie a služby, ktoré naši klienti najviac využívajú. Na základe nami vypracovaných analýz nie sú tieto platby v eurách väčšinou našich klientov štandardne využívané," povedala hovorkyňa banky Zuzana Francúzová.
ČSOB však nie je jediná banka, ktorá má v balíku len domáce prevodné príkazy a cezhraničné spoplatňuje nad jeho rámec. Regulované zahraničné platby majú v balíku podľa portálu www.financnahitparada.sk zahrnuté iba VÚB (Flexiúčty a Štart konto pre študentov) a Tatra banka v balíku Personal.
Slovenská sporiteľňa je presvedčená, že nariadenie Bruselu neporušuje. „Balík služieb je súbor štandardných produktov a služieb, z ktorých niektoré banka pre klienta zvýhodní, ostatné poskytuje za štandardné poplatky. Je to štandardná filozofia tvorby balíkových produktov," povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
To, že cezhraničné prevody nie sú podľa komisie v poriadku, naznačil nedávno aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír, keď obhajoval základný balík služieb, ktoré by banky mali povinne ponúkať. Minulý týždeň pred finančným výborom parlamentu v súvislosti s ČSOB podotkol, že rezort financií nemá v otázke dohľadu na všetko rovnaký názor ako Národná banka Slovenska Neskôr cez hovorcu rezortu vysvetlil, že ochrana spotrebiteľa nie je úlohou centrálnej banky. Mal by sa o ňu podľa neho snažiť štát.