MOSKVA. V ruskom hlavnom meste sa nehovorí už ani tak o svetovej kríze a jej dôsledkoch, ako o možnostiach krajiny prispieť k jej prekonaniu.
Na konferencii sa zúčastňujú predstavitelia ministerstiev, štátnych ekonomických ústavov, veľkých ruských firiem, domáci a zahraniční finančníci, renomovaní ekonómovia i analytici.
V Rusku sa hľadá lokomotíva, ktorá by mala vytiahnuť domácu ekonomiku z krízy. Zatiaľ sa na fóre konštatovalo, že lokomotívou môže byť len štát. Ten zabránil najhorším dôsledkom krízy, teraz sa musí starať aj o úplné "uzdravenie" domácej ekonomiky.
Minister financií Alexej Kudrin v referáte uviedol, že štátne objednávky ekonomike, štátnym a súkromným firmám, dosiahli vlani 4 bilióny RUB (95,55 miliardy eur). Vláda túto sumu, ktorá sa veľmi nezmení ani v budúcnosti, využije na presadzovanie inovácií, modernizáciu ekonomiky. Zatiaľ je v celkových dodávkach firiem, ktoré nakupuje štát, inovovaných produktov len 10 - 15 %.
Minister Kudrin zdôraznil, že téma modernizácie v krajine musí zaznieť novou silou. Experti pochybujú, či by ruská ekonomika v prípade novej krízy prežila, ak by aj naďalej závisela len od predaja ropy. Minister sa domnieva, že rozvoj inovácií v krajine je nevyhnutný, lebo v tejto oblasti zaostáva Rusko za konkurenciou asi 30 rokov. Poukázal na slabú ochranu intelektuálneho majetku, vedci občas nemajú dosť prostriedkov na nevyhnutné prístroje.
Šéf Sberbanky German Gref upozornil na to, že domáci výskum a vývoj nezachránia úvery od bánk. Firmy nostalgicky spomínajú na súkromné investície, ktoré jestvovali pred krízou. Teraz domáci investori radšej vkladajú peniaze do zaručených a výnosných obchodov. Tie sú ale za hranicami.
V Rusku sa však rozvíjajú nanotechnológie. Generálny riaditeľ Rosnano Anatolij Čubajs uviedol, že projekt za vyše 190 miliárd RUB už v krátkej budúcnosti prinesie prvé výsledky.
Ministerstvo financií predpokladá, že ruská ekonomika sa bude rozvíjať aj vďaka zahraničným investíciám. Do dvoch rokov by sa mali dostať na predkrízovú úroveň, malo by ísť o 70 miliárd USD (50,06 miliardy eur) ročne. Jedným z hlavných partnerov Ruska v oblasti najmodernejších technológií a v energetike sa stane Čína. Pravda, ak dovtedy prehriata ekonomika nezaznamená silné poruchy.
Známy americký ekonóm Nouriel Rubin povedal, že "Čína bude musieť vypracovať nový model ekonomiky. Jej podstatou sa musí stať domáci dopyt. Čína však zatiaľ stále zvyšuje len export. Preorientovať sa na vnútorný dopyt, to bude úloha nielen Číny, ale aj ďalších ázijských krajín. Iba v tomto prípade sa dokážu rozvíjať aj v budúcnosti".
Informovala o tom ruská televízna stanica Vesti na svojej internetovej stránke.